Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním projevu na Valném shromáždění OSN slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Kritizovala "selhání politiky", které je podle ní za nerovnou distribucí covidových vakcín ve světě.

Slovenská prezidentka uvedla, že téměř 75 procent ze všech vyočkovaných dávek bylo podáno jen v desítce zemí. Na druhé straně je 50 zemí, kde dnes míra proočkovanosti nedosahuje ani pěti procent.

"Tohle je selhání politiky, které se v přímém přenosu odehrává na světové scéně," uvedla Čaputová. "Solidarita by měla být naším vůdčím principem, nikoli pouhou možností. Vakcíny musí být dostupné všem," pokračovala. Její slova navazovala na kritiku ze strany generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který ve svém dnešním projevu udělil světu "pětku z etiky" za přístup k distribuci vakcín.

Čaputová svůj několikaminutový příspěvek do všeobecné rozpravy Valného shromáždění nepřednesla v zasedacím sále v New Yorku. Zařadila se mezi ty světové lídry, kteří se rozhodli zaslat předtočený projev. V jeho úvodu dala najevo "jistý optimismus" plynoucí ze skutečnosti, že delegace členských zemí OSN letos opět mají možnost sejít se na jednom místě po loňském zasedání konaném na dálku.

Zároveň však uvedla, že svět by se neměl rychle vracet do zajetých kolejí, "jen proto, že můžeme". "Naše vzpomínky na to, jak to bylo dřív, musí být doplněny o úvahy o tom, zda to bylo správně," řekla slovenská prezidentka.

V otázce klimatických změn mimo jiné vyzvala k rychlému dojednání globální úmluvy, která by zabránila podnikům obcházet přísnější ekologické regulace přesouváním výroby do regionů s volnějšími pravidly. Připomenula také srpnovou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), podle níž už nelze odvrátit globální oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. "Dosud Země šeptala, ale teď křičí, že to s námi déle nevydrží, že lidstvo je příliš těžké břemeno," míní Čaputová.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová OSN očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 38 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy