Čaputová ve zprávě o stavu země poukázala na rozdělení slovenské společnosti

Na prohlubující se rozdělení slovenské společnosti v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 poukázala dnes prezidentka Zuzana Čaputová ve zprávě o stavu země, kterou přednesla před poslanci sněmovny. Slovensko podle ní potřebuje stabilitu, jasné a jednotné vedení, jakož i zvládnout koronavirovou krizi.

"Před 15 měsíci, když jsem před vámi prezentovala svou první zprávu o stavu republiky, vyslovila jsem přání, abychom se nevraceli do stavu před koronou, do stavu polarizované a rozdělené společnosti. Dnes zde stojím v časech, které jsou z hlediska rozdělení společnosti ještě náročnější," uvedla Čaputová, která právě koronavirové krizi a jejím dopadům na Slovensku věnovala značnou část svého projevu.

Předchozí zprávu o stavu země přednesla hlava slovenského státu loni v červnu, kdy Slovensko patřilo k premiantům při zvládání první vlny epidemie covidu-19. Na podzim se pak situace zhoršila a za druhé vlny koronavirové infekce země během několika týdnů zaznamenala v přepočtu na obyvatele nejvyšší přírůstek úmrtí na covid-19 na světě.

"Slovenská republika je dnes zraněnou zemí, která potřebuje zvládnout celosvětovou zdravotní krizi a potřebuje zvládnout i další výzvy, kterým čelíme," řekla Čaputová. Kritizovala, že po vypuknutí koronavirové krize mnoho lidí "přepadlo" přes záchrannou síť sociální pomoci a že kompenzace podnikům často byly zmatečné a z hlediska výšky pomoci patřily v EU k těm nižším. Podle Čaputové žádná slovenská vláda neměla dosud tolik peněz z evropských fondů a plánu obnovy na modernizaci společnosti a zajištění podmínek pro růst životní úrovně.

Čaputová upozornila na problémy ve zdravotnictví kvůli nedostatku personálu, na regionální rozdíly a chudobu části obyvatel. Politiky varovala před podkopáváním důvěry ve stát a zmínila válku v bezpečnostních složkách, která se projevila například obviněním elitních kriminalistů, kteří vyšetřovali i korupční kauzy. Po loňských volbách Slovensko zažilo několik vln zatýkání pracovníků v justici včetně soudců, podnikatelů či představitelů úřadů a institucí z doby, kdy byli u moci nyní opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Slovenská prezidentka v projevu také uvedla, že více než dvě desítky lidí přiznaly vinu. "Vypovídají o schématech, která si vytvořili a za která je dosud nikdo nehnal k odpovědnosti. Jde nejen o osobní svobodu vyšetřovaných osob, ale i o budoucí charakter našeho státu,“ řekla.

Fico stíhání některých obviněných dlouhodobě označuje za politicky motivované. V reakci na projev hlavy státu kritizoval Čaputovou i za to, že vystoupení před poslanci podle něj využila k propagaci očkování proti covidu-19, ve kterém Slovensko zaostává za průměrem EU. Zástupci opozice na Slovensku nepodpořili očkovací kampaň nebo se postavili proti podávání vakcín.

Čaputová je na Slovensku dlouhodobě nejoblíbenějším politikem, její popularita mezi obyvateli ale v posledním období klesla.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy