Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s onemocněním o spiknutí, vystavuje lidem posudky, které je osvobozují od povinnosti nosit roušky. Někteří tak přitom činí, aniž by dané pacienty vyšetřili. Na případ upozornil pořad Report Mainz veřejnoprávní televize ARD. Ministerstvo zdravotnictví se proti takové praxi ohradilo.

lékaři
doporučujeme

Iniciativa, která si říká "Lékaři pro osvětu", se na internetu vyslovuje pro široké vystavování posudků proti povinnosti nosit roušky, která v Německu platí například v prostředcích hromadné dopravy nebo v obchodech. Předáci iniciativy, která sdružuje stovky lékařů, označují koronavirus za nepříliš nebezpečný a opatření přijatá k jeho omezení považují za součást velkého spiknutí.

Novináři napsali náhodně vybraným 40 lékařům z uskupení se žádostí o vystavení atestu, že nemusejí nosit roušku. Výslovně přitom uvedli, že o to nežádají ze zdravotních důvodů, ale kvůli osobní averzi nosit je. Necelá polovina, respektiva 19 lékařů, na dotaz odpověděla. Žádný z nich požadavek z etických důvodů neodmítl, někteří rovnou napsali, že dostat u nich takový posudek je možné. Jeden z doktorů uvedl, že za 50 eur (1336 Kč) potvrzení vystaví a zašle e-mailem bez nutnosti jakéhokoliv vyšetření. Zdravotní diagnózu, kterou atest zdůvodní, mu má pacient zaslat sám.

Ordinace lékařů ve čtyřech spolkových zemích novináři navštívili přímo. Vždy dostali potvrzení, že nemusejí nosit roušku. Ve dvou případech s danými lékaři ani nemluvili, natož aby je někdo vyšetřil.

Takový postup je podle ministerstva zdravotnictví nepřípustný. Podle odborníků tím daní lékaři porušují nejen stavovské předpisy, ale zřejmě i trestní zákoník, který zakazuje vystavovat chybné lékařské atesty. Zdravotnický expert vládní sociální demokracie (SPD) Karl Lauterbach navíc upozorňuje, že tito lékaři na sebe berou zodpovědnost za to, když se některý z jejich pacientů koronavirem v důsledku obcházení platných nařízení nakazí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama