CDU se musí zásadně změnit, požaduje Maassen. AfD není koaliční partner

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové musí zásadně změnit svou migrační a zahraniční politiku, pokud chce znovu získat voliče, kteří od ní přeběhli k Alternativě pro Německo (AfD), je přesvědčen bývalý šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen.

Koalici CDU, jejímž je sám dlouholetým členem, s protiimigrační stranou si zatím ale představit nedokáže. Není podle něj totiž jasné, jak se AfD vyvine, a jestli se nebude dále radikalizovat.

"Dramatické ztráty (z uplynulých voleb) spatřuji i v tom, že se části CDU oddělily od základních pozic, které dříve zastávaly," řekl dnes Maassen zahraničním novinářům v Berlíně. "Proto usiluji o to, aby se CDU vnitřně reformovala, mluvím o politickém obratu," poznamenal muž, který se po odchodu z čela kontrarozvědky stal hlasitým vnitrostranickým kritikem kancléřky Merkelové a její středové politiky.

"Bylo by dobré, kdyby strana dala najevo: 'Rozuměli jsme. Nejsme dále připraveni ztrácet voliče ve prospěch AfD, frustrované, zklamané voliče'," je přesvědčen Maassen. Křesťanští demokraté by podle něj měli především zásadně změnit svou migrační politiku, kterou stále vnímá jako příliš otevřenou, a také politiku zahraniční. Lepší vztahy by podle muže, který považuje třeba téma klimatických změn za zveličované, měl mít Berlín mimo jiné s Moskvou.

Šestapadesátiletý Maassen takovéto změny - k nelibosti šéfky CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové i některých dalších spolustraníků - v posledních týdnech prosazuje i v rámci předvolební kampaně CDU v Sasku a Braniborsku, kde se v neděli uskuteční zemské volby. Přál by si, aby v nich CDU uspěla a mohla vytvořit koalici, v níž bude schopná prosazovat svoje priority.

"Koalice s AfD by ale byla nerozumná," míní muž, kterého přitom řada jeho spolustraníků považuje vůči AfD za velmi otevřeného. "Musíme počkat, jakým směrem se AfD v budoucnosti vyvine. Může se z ní v budoucnosti stát umírněná, normální strana, ale může se také dále radikalizovat jako v posledních letech," poznamenal s tím, že je možné, že se nakonec z AfD stane extremistické uskupení.

Maassen je ve spolkové republice velmi sledovanou veřejnou osobou přinejmenším od loňského roku, kdy musel odejít z čela kontrarozvědky kvůli svým výrokům o vládě a situaci v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce uskutečnily pravicové demonstrace.

Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) ho s okamžitou platností zbavil funkce v listopadu, poté co Maassen označil německou politiku vůči cizincům a obecně bezpečnostní politiku za idealistickou, naivní a levicovou. Hovořil také o tom, že v koaliční sociální demokracii (SPD) jsou levicově radikální síly.

Už předtím se dopustil nepravdivých výroků o situaci v Chemnitzu, když tvrdil, že video zachycující útok na přistěhovalce, není autentické. Uvedl také, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Ani to se ale nepotvrdilo. Maassen však ani s ročním odstupem, jak dnes poznamenal, nemá za to, že by se tehdy dopustil jakékoliv chyby.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Alternativa pro Německo (AfD) Volby v Německu Německo Horst Seehofer Hans-Georg Maassen Annegret Krampová-Karrenbauerová

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 39 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

Von der Leyenová: Rusko chce migrací destabilizovat Finsko

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy