Čečenský bloger žijící v Polsku unikl pokusu o atentát, píše list The Guardian

Jednoho z nejznámějších čečenských opozičních blogerů Tumsa Abdurachmanova ve středu v jeho bytě v Polsku, kde žije, přepadl neznámý muž. Podle internetových stránek britského listu The Guardian to byl podle všeho pokus o atentát. Abdurachmanovi se podařilo útočníka přemoci.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
doporučujeme

Na videu, které bloger ve středu zveřejnil na kanálu YouTube, ale které bylo později staženo, bylo vidět, jak stojí nad zakrvaveným tělem jiného muže. Abdurachmanov se ho ptá, kdo ho poslal a odkud přišel, muž mu odpovídá, že "z Moskvy" a že "mají jeho matku". Útočník s kladivem v ruce se k blogerovi do bytu dostal tak, že zaklepal na dveře a řekl, že je od policie. Podle některých zdrojů Abdurachmanov i útočník skončili v nemocnici.

The Guardian připomíná, že Tumso Abdurachmanov je jedním z nejhlasitějších kritiků čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Z této autonomní republiky Ruské federace odešel v roce 2015 poté, co mu vyhrožoval jistý čečenský činitel blízký Kadyrovovi. Poté, co mu azyl odmítly udělit úřady v Gruzii, odešel do Polska, kde žije na utajovaném místě.

Také polské ministerstvo vnitra mu předloni odmítlo dát azyl, což pak kritizovala lidskoprávní organizace Amnesty International. Připomínala, že pokud by byl Abdurachmanov deportován do Ruska, existovalo by vážné nebezpečí, že bude mučen.

V Berlíně byl loni v srpnu zavražděn Gruzín Zelimchan Changošvili, který podle dostupných informací bojoval proti Rusům v čečenských válkách. Nedlouho po vraždě policie v této souvislosti zadržela ruského občana. Německý zpravodajský týdeník Der Spiegel nedávno napsal, že v měsících před vraždou měl tento Rus kontakty s ruskou kontrarozvědkou FSB, nástupkyní nechvalně proslulé KGB.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko uzavřelo hranice pro cizince vyjma zemí EU

06.04.2020 21:59 Bulharsko dnes ve snaze zabránit šíření epidemie koronaviru uzavřelo hranice pro všechny cizince s…

Opatření proti koronaviru začne povolovat i Dánsko

06.04.2020 21:56 Po České republice a Rakousku ohlásilo postupné uvolňování opatření proti šíření koronaviru také…

Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. V ulicích bude armáda

06.04.2020 21:15 Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních…

Šíření koronaviru v Itálii zpomaluje, obětí ale přibylo více

06.04.2020 21:02 V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy