Češka v Madridu: Může se na procházku se psem, s dítětem ne. Řada lidí se zlobí na krále

Ve Španělsku v těchto dnech kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru nelze jít ani s dítětem na procházku, protože i na nákup se musí chodit jednotlivě. Proto se například v Madridu šíří nápad pořídit si psa, aby lidé mohli ven. Situaci ve španělské metropoli a v Barceloně dnes popsaly ČTK dvě Češky, které tam dlouhodobě žijí.

Španělsko, Madrid

"Můžete jít na procházku se psem, ale nemůžete jít na procházku s dětmi. Proto tady kolují vtipy, že si lidé pořídí psa, aby mohli na procházku," řekla ČTK Češka Iveta Gonzálezová žijící v Madridu. Na dotaz, jaká panuje ve španělském regionu nejhůře postiženém koronavirem nálada na ulicích, odpověděla, že skoro žádná, "protože tam nikdo není". "Ven se smí jen v povolených případech, například na nákup či do práce, a pouze jednotlivě, s dítětem jen pokud jdete například k lékaři," dodala.

"S tříletým synem chodíme jen na dvůr, nebo na balkon, procházky jsou zakázané, všechna pískoviště pro děti jsou obehnaná páskou, nesmíte jít ani běhat do parku," popsala koronavirová opatření na předměstí Barcelony Češka Jana. Na nákupy chodí její manžel José Luis, který se dohodl se zaměstnavatelem, že v těchto dnech zůstane doma.

Se zakrytými ústy a nosem se na veřejnosti na rozdíl od Česka v Madridu ani v Barceloně chodit nemusí, lidé ale většinou roušky nosí. Některé z obchodů, které smí být otevřené (tedy potraviny, lékárny či trafiky), regulují vstup. "Někteří namalovali před vchodem na chodníku značky metr a půl od sebe, aby lidé věděli, jak daleko od sebe mají stát," uvedla Iveta z Madridu. "Někteří mají i uvnitř prodejny na zemi lišty, aby šla lépe dodržovat bezpečná vzdálenost," dodala česká učitelka Jana.

Výdejní okénka u restaurací, jako je to třeba v Praze, v Madridu ani v Barceloně nejsou, ale také tam fungují donášky do domu. "Například si můžete nechat přivézt pizzu a při objednávce vám řeknou všechna bezpečnostní opatření, která je třeba dodržet," uvedla Iveta.

Jana také popsala incident, o němž informovala místní média - několik mladistvých stálo na ulici a kouřilo. Když to viděla policie, chtěla jim dát pokutu, ale mezitím dorazili rodiče, kteří policisty napadli.

V kontrolách na ulicích pomáhají policistům i vojáci. Za porušení pravidel nouzového stavu, který španělská vláda vyhlásila od 15. března na 15 dní, hrozí pokuty až 600.000 eur (16,2 milionu Kč) nebo rok vězení. "Předpokládám, že to bude platit pro opakovaná a vážná porušení, a je to maximální výše trestu," míní Iveta.

Španělé si v těchto dnech podle obou mladých Češek vzájemně pomáhají. "Panuje tu velká solidarita, vzniká strašně moc občanských iniciativ na pomoc osamělým lidem. Kromě donášek potravin se například i předcvičuje na balkonech, dělají se online kurzy," uvedla Iveta. "Bohužel se ale jako v každých krizových situacích objevili i podvodníci, kteří prostřednictvím emailů požadují pomoc pro lidi v nemocnicích, aby mohli zneužít data k bankovním účtům," dodala.

Solidaritu lidé i v Madridu a Barceloně vyjadřují také každý večer na balkonech. "Večer se na balkonech tleská zdravotníkům, třeba i deset minut," popsala Jana jeden z mála sociálních kontaktů v těchto časech.

Ve středu se ale na španělských balkonech nejen děkovalo. Lidé tloukli do hrnců na protest proti španělskému králi Felipemu VI. a jeho otci Juanu Carlosovi, bývalé hlavě Španělska.

zdroj: YouTube

Takzvanou caceroladu (též cacerolazo), oblíbenou formu protestu zejména ve Španělsku či v Jižní Americe, iniciovali katalánští separatisté, ale přidali se k nim i jinde ve Španělsku odpůrci monarchie. Impulsem akce, která začala večer při prvním projevu Felipeho VI. ke koronavirové krizi, byla kauza kolem nadace, jejímž prostřednictvím měl v roce 2008 podle médií jako úplatek Juan Carlos dostat 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) od tehdejšího saúdskoarabského krále.

"Lidé chtějí, aby Felipe VI. věnoval ty miliony do zdravotnictví na pomoc v této situaci," uvedl Iveta. "Někdy i během pravidelných potlesků zdravotníkům tady někdo zakřičí Viva la República! (Ať žije republika!) a jiný odpoví Que viva! (Ať žije!)," popsala Iveta náladu ve své madridské čtvrti, která je ale podle ní velmi levicová a protimonarchistické nálady jsou tam hlasitější než jinde v metropoli. Intenzivnější byl středeční protest v Barceloně, kde ho podpořila i tamní starostka Ada Colauová a kde se při návštěvách krále pravidelně konají protesty.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Na Kanárských ostrovech hrozí výbuch sopky

16.09.2021 16:04 Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía.…

Související:

Právě se děje

reklama