Česko je ohniskem britské mutace, hraniční kontroly jsou správné, řekl bavorský premiér

Označení České republiky za oblast s výskytem nebezpečných mutací a obnovení hraničních kontrol bylo správné a pragmatické rozhodnutí. Na dnešní tiskové konferenci na hraničním přechodu Schirnding/Cheb to řekl bavorský premiér Markus Söder.

Německý pohled na Česko
doporučujeme

Podle něj není pochyb o tom, že Česko je ohniskem britské mutace koronaviru, což ohrožuje dosavadní úspěšné tažení Německa proti nemoci covid-19. Söder vyslovil lítost nad posledním vývojem v Česku, kde dnes skončí současný nouzový stav. Zopakoval také bavorskou nabídku postarat se o české pacienty.

"Český parlament se rozhodl zrušit nouzový stav," řekl Söder. "Zda to bylo moudré, to si musí říct Češi," uvedl. Novinářům řekl, že před ně dnes předstupuje se smíšenými pocity.

"Pozitivní je, že naše opatření fungují," řekl Söder. Druhou stranou mince jsou mutace koronaviru, které podle něj mohou epidemické úspěchy Bavorska a celého Německa zhatit. "Nedosáhli jsme toho zadarmo," uvedl. Zdůraznil, že postup Bavorska se řídí rozumem, proto není možné, aby na druhé straně hranice se opatření rušila, zatímco v Německu by stále platila.

"Obnovení kontrol není koncem Evropy, jak někteří říkají. To je nesmysl. Evropu to naopak posílí, pokud zvládneme předejít další vlně," uvedl Söder. "Jsme velcí přátelé volného pohybu. Bezpečnost ale v tuto chvíli dostala přednost," řekl.

Stejně se vyslovil i bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Hranice jsme nezavřeli. Do země mohou přijet ti, kteří splní výjimky," řekl. Dodal, že k těmto výjimkám patří mimo jiné doprava zboží či dojíždění za prací u vybraných profesí.

Zatímco Sasko udělilo karanténní výjimku jen těm českým pendlerům, kteří pracují ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, Bavorsko postupuje volněji. Přeshraniční pracovníci mohou do Bavorska dále jezdit, pokud od místních úřadů a od zaměstnavatele dostanou potvrzení o své nepostradatelnosti. Čas na to mají do úterý, ve středu ho pak musí předkládat při kontrolách.

Na dotaz, jaké profese jsou důležité, odpověděl Herrmann, že to nejsou jen zdravotníci, ale také třeba dělníci. Jako příklad uvedl zaměstnance, kteří vyrábějí skleněné lahvičky pro farmaceutické firmy. Söder dále zmínil vodohospodáře.

Bavorská televize BR v reakci na komentáře, proč se Německo rozhodlo zpřísnit opatření proti Česku až nyní, kdy je podle některých již pozdě, uvedla, že bavorská vláda si očividně uvědomuje, jak jsou pendleři pro její hospodářství důležití. Dodala také, že zároveň není možné označit všechny české přeshraniční pracovníky za ty, kdo koronavirus roznášejí. Němečtí politici se takovému hodnocení rovněž brání, upozorňují ale, že jistou souvislost dojíždění mít může, neboť nejvíce postiženy jsou příhraniční regiony v Bavorsku a Sasku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama