Česko kvóty odmítlo a jde k soudu. Jak nás EU potrestá?

Česká republika musí k evropskému soudu kvůli odmítání uprchlických kvót, kterými chtěla Evropská unie řešit migrační krizi na starém kontinentu. Odborníci ovšem nechápou, jak by Česko a další země mohly být potrestány.

Přidejte svůj názor 110 komentářů

Soudní dvůr EU
doporučujeme

U Evropského soudu se řeší takzvané uprchlické kvóty. Generální advokátka Soudního dvora EU uvedla, že Česko, Maďarsko a Polsko v roce 2015 porušily svou povinnost tím, že se odmítly zapojit do programu přerozdělování migrantů. Její stanovisko však není závazné, konečný verdikt soudu má přijít příští rok.

„Pokud ten soud uzná, že ta daná země pochybila, tak musí napravit to, co neudělala. Jak ale v tomto případě napravit něco, co už dva roky neexistuje?“ řekl analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.

Systém přerozdělování a relokace migrantů byl totiž ukončen v roce 2017. „ Z mého pohledu se tady hraje spíš o takový precedens. Soud řekne, že to co udělalo Česko, Polsko a Maďarsko bylo špatně. Kdyby se tento případ opakoval, může Evropská komise argumentovat rozhodnutím Evropského soudu,“ myslí si Nerad.

Konečný verdikt ale nakonec může být jiný. Pohled generální advokátky totiž není nikterak zavazující. „Soud se tím jejím stanoviskem řídit nemusí, ale ve většině případů se jím řídí,“ doplnil Nerad.

Loading...
Vstupte do diskuze (110)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 22:15 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Francouzům dochází trpělivost. Stupňující se požadavky homosexuálů je…

13.11.2019 22:01 Aktualizováno Před 6 lety zaplavily pařížské ulice masy odpůrců zákona, který umožnil homosexuálním párům…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama