Česko má přes 8000 nakažených, Slovensko pod 1500. Expert vysvětlil, proč to zvládli lépe

Slovensko má výrazně méně nakažených a mrtvých v souvislosti s novým koronavirem než okolní státy. K dnešnímu dni hlásí 1457 potvrzených případů nákazy a 26 úmrtí, zatímco Česko má 8177 a 236 mrtvých. Jak je možné, že to naši sousedé zvládli lépe?

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Sociolog Michal Vašečka tvrdí, že to, že je na tom Slovensko nejlépe z Evropy, je zvláštní náhoda a štěstí. Kdyby totiž Slovensko zrovna neměnilo vládu, tak by byl dopad asi vážnější. "Pellegriniho vláda neměla co ztratit a Matovič naskočil do rozjetého vlaku, chtěl ukázat rozhodnost a že není jen ukřičený opoziční politik," vysvětlil.

Důvodů příznivého průběhu pandemie je ale víc. "Komunistická historie a s ní spojené podřizování se autoritám, očkování proti tuberkulóze, rychlé omezení pohybu a povinnost nošení roušek," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že zemi pomohla i malá urbanizovanost země. "Největší město Bratislava má necelý půl milion obyvatel, Košice 250 tisíc, nemáme velké letiště. Slovensko je v porovnání se západní Evropou i Českem velmi rurální," dodal.

Výrazným faktorem je i to, že Slováci tamnímu zdravotnictví nevěří. "Lidé vědí, že když onemocní, tak jim nikdo příliš nepomůže. Po zkušenostech, které mají Slováci s vlastním zdravotnictvím, se upřímně lekli, že by tam museli nějakou dobu trávit," upozornil expert.

Podle Martina McKee z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny stojí za úspěchy i včasná reakce a povinnost nošení roušek. Ty zavedly některé státy včetně Česka dříve, než takové doporučení vydala Světová zdravotnická organizace. "Česko a Slovensko jednaly velmi, velmi rychle," zhodnotil pro Financial Times.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 16:56 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Německo má 1769 nových případů koronaviru, šéf diplomacie Maas je v…

23.09.2020 16:51 Aktualizováno Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Eiffelova věž je opět otevřená, výhrůžka bombou se nepotvrdila

23.09.2020 16:39 Aktualizováno Provoz Eiffelovy věže v Paříži byl obnoven po dnešní 14:00 hodině SELČ. Nepotvrdilo se totiž…

V Dánsku se srazila fregata ruského námořnictva s nákladní lodí

23.09.2020 16:26 V dánských výsostných vodách se dnes srazila ruská válečná loď s nákladní lodí. Upozornila na to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama