Česko není jediné. Školy zavřely i v Nizozemsku

Více než čtyři tisíce škol po celém Nizozemsku dnes zůstalo zavřených kvůli stávce učitelů. Informoval o tom server veřejnoprávní stanice NOS. Ministr školství Arie Slob už odmítl, že by vláda tlaku učitelů ustoupila a poslala do školství další peníze. Stávka se koná shodou okolností v den, kdy se za vyšší platy učitelů stávkuje také v Česku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významnu.
doporučujeme

Podle serveru NOS zůstalo dnes uzavřeno po celém Nizozemsku zhruba 4300 škol. Kolem 10.000 učitelů se shromáždilo na protivládní manifestaci v Amsterodamu. Další demonstrace se konají také v Haagu či Rotterdamu. Asi 5000 učitelů a jejich podporovatelů se sešlo také ve městě Leeuwarden na severu Nizozemska.

Stávka se koná navzdory tomu, že se vláda minulý týden s odbory dohodla na investicích do školství ve výši 460 milionů eur (11,7 miliard Kč). Peníze by měly jít nejen na platy, ale i na zlepšení pracovních podmínek učitelů a nábor nových pedagogů.

Ministr školství Slob dnes řekl, že nehodlá na dohodě z minulého týdne nic měnit. Odstoupila od ní podle něj jen jedna odborová organizace a dalších pět ji nadále podporuje.

Učitelé jsou další skupinou, která na protest proti vládě premiéra Marka Rutteho vyšla do ulic. V uplynulých týdnech už demonstrovali zemědělci či stavební dělníci, připomněla agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

18.11.2019 12:56 Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama