Česko v boji s koronavirem zavedlo nejpřísnější opatření v Evropě, ukazuje studie

Češi patří mezi ty evropské země, které zavedly jedny z nejpřísnějších opatření v Evropě. Ukazuje to studie slovenských analytiků s tím, že zatímco vnitrozemská opatření byla spíše mírnějšího rázu, v uzavření hranic jednala vlád přísněji než kdekoliv jinde.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenské Centrum pro veřejnou politiku porovnalo přístup jednotlivých evropských zemí k opatřením proti koronaviru a šíření nemoci covid-19. Opatření, která jednotlivé země přijaly, rozdělilo do dvou kategorií.

V první z nich odborníci hodnotili omezení aktivit a pohybu. "Většina zemí opatření zpřísnila postupně. Nejdříve zákazem hromadných akcí (někdy s postupným snižování limitů na počet osob), zavřením některých nebo všech gastronomických provozů a také škol. Několik zemí již v tomto období zároveň vyhlásilo nějakou formu nouzového stavu," píše se ve studii.

Ve většině případů přišla po této "náběhové" fázi hlavní fáze ve formě vnitrostátní karantény, takzvaného lockdownu. Ten se projevil kombinací omezení scházení, omezení pohybu obyvatelstva, omezení maloobchodu,
zavádění práce z domu a dodatečnými opatřeními, jakými je například nošení roušek.

V rámci této analýzy se Česko řadí k zemím, které zavedly spíše mírnější opatření, podobně jako Maďarsko, Rakousko nebo Velká Británie. Ke slabším nařízením sáhlo například Slovensko, Dánsko, Estonsko, Litva a další státy.

Naopak přísnější opatření zavedly Bulharsko, Chorvatsko, Francie, Řecko a Irsko. Nejpřísněji se pak k pandemii z hlediska vnitrostátní ochrany postavil Kypr, Rumunsko, Španělsko a Itálie.

Paradoxně žádná z těchto zemí nezavedla tak přísnou ochranu hranic, jako právě Česko. To spolu se Slovenskem a Finskem náleží ve druhé části studie k zemím, které zavedly tu nejpřísnějších ochranu vůbec.

Menší opatření zavedlo například Dánsko, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, ale i Španělsko nebo Itálie, kde byla situace jednu dobu nejhorší. Nejméně přísnou ochranu hranic pak zavedla Velká Británie, Bulharsko, Řecko nebo Portugalsko.

Studie podotkla, že Česko a Finsko dokonce jako jediné země zakázaly vycestovat svým vlastním občanům. V tomto ohledu tak tuzemské nařízení bylo spolu s Finskem tím nejpřísnějším v Evropě.

"Opatření na ochranu zemí proti pandemii covid-19 jsou v mnoha z těchto států zdrojem národní frustrace či naopak hrdosti. Do první kategorie spadá například Spojené království. Tam rychlé šíření doprovázené poměrně vysokou úrovní nákazy u zdravotnického personálu a zejména v zařízeních pečujících o seniory, spojené s mediální diskusí o nedostatku ochranného materiálu v nemocnicích, způsobilo u části obyvatelstva šok," píší autoři studie.

"Na druhé straně v zemích s nízkou úrovní nákazy, což obyvatelstvo vnímá pozitivně jako důsledek rychlé reakce své vlády, lze sledovat určitý tón uspokojení, že země situaci zvládla lépe, než "bohatý Západ". To jsme zjistili v případě Chorvatska, Řecka, České republiky či Slovenska," dodali.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama