Český diplomat Szunyog je novým velvyslancem EU v Kosovu

Rada Evropské unie dnes jmenovala českého diplomata Tomáše Szunyoga do pozice velvyslance EU v Kosovu. Stal se tak čtvrtým Čechem na pozici velvyslance Evropské služby pro vnější činnost (ESVA). Szunyog do funkce nastoupí od září, uvedla ve vyjádření Rada, která sdružuje členské státy EU.

Vlajka Kosova
doporučujeme

Szunyog se narodil v roce 1966, je odborníkem na Balkán a bezpečnostní politiku. Podle webu ministerstva zahraničí dosud působil na českém zastoupení při EU coby stálý představitel Česka v Politickém a bezpečnostním výboru EU a zástupce českého velvyslance při EU Jakuba Dürra.

V minulosti pracoval jako ředitel odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, byl velvyslancem v Bosně a Hercegovině a ve Slovinsku. Vystudoval moskevský diplomatický institut MGIMO, do Černínského paláce nastoupil v roce 1992. Ve svém životopise uvádí, že hovoří anglicky, rusky, francouzsky, slovinsky, bosensky, srbsky, chorvatsky a černohorsky.

Někdejší jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila samostatnost v roce 2008. Tehdejší vláda Mirka Topolánka uznala jeho suverenitu téhož roku, proti uznání byl tehdy prezident Václav Klaus. Velmi ostré výroky na adresu Kosova opakovaně pronesl i jeho nástupce Miloš Zeman. "Mám rád Srbsko a Srby. A nemám rád Kosovo," řekl Zeman při návštěvě Srbska. "Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států," poznamenal také český prezident na adresu Kosova. Jeho návrh, aby Česko zrušilo mezinárodní uznání Kosova, ale ostatní nejvyšší ústavní činitelé nepodpořili.

Kosovo postupně uznalo 116 zemí. Suverenitu tohoto balkánského státu nikdy neuznalo například Rusko, ze zemí EU Rumunsko, Slovensko či Španělsko.

Podle vyjádření Rady je cílem velvyslance EU v Kosovu podporovat stabilní, životaschopné, mírumilovné, demokratické a multietnické Kosovo a posilovat pěstování dobrých vztahů s jeho sousedy na západním Balkáně. Velvyslanec má podporovat evropskou perspektivu Kosova a jeho sbližování s EU. Unijní velvyslanci mají také za úkol ve svých působištích koordinovat pozice národních diplomatů z evropských zemí.

Česko zatím mělo čtyři diplomaty na pozicích velvyslanců EU - v Angole slouží Tomáš Uličný, Robert Kopecký působil v Guyaně. V Iráku a pak v Namibii vedla unijní misi Jana Hybášková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Belgický soud odmítl vydat do Španělska katalánského politika, kauza ještě…

07.08.2020 14:57 Belgický soud dnes odmítl vydat do Španělska bývalého ministra kultury katalánské regionální vlády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama