Češti i světoví politici truchlí za královnu. Měla respekt napříč celou planetou

Ve věku 96 let dnes zemřela britská královna Alžběta II. Čeští i světoví politici přijali zprávu o úmrtí s hlubokým zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i nesmírnou pokoru, s níž sloužila své vlasti. Připomínají, že ji respektoval celý svět.

Bílý dům: Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty

Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty II. a obyvateli Spojeného království. Na tiskové konferenci to dnes uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová v první reakci poté, co britská média informovala o úmrtí 96leté panovnice.

Mluvčí doplnila, že nechce ve vyjádření předbíhat amerického prezidenta Joe Bidena. Zároveň zdůraznila pevné vztahy mezi Spojeným královstvím a USA.

Biden: Královna Alžběta definovala éru, její důstojnost byla nepřekonatelná

Britská královna Alžběta II. byla více než panovnice, definovala éru, uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. Britskou královnu, která dnes zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku, označil Biden za státníka s nepřekonatelnou důstojností a poznamenal, že přispěla k pevnosti britsko-amerických vztahů.

"Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti," uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila.

"Byla první britskou panovnicí, ke které mohli lidé na celém světě cítit osobní a bezprostřední vztah - ať už ji slyšeli v rádiu jako mladou princeznu promlouvat k dětem Spojeného království, nebo se shromáždili u televizorů při její korunovaci, nebo sledovali její poslední vánoční projev či její platinové výročí na svých mobilních telefonech. A ona jim na oplátku zasvětila celý svůj život," napsal Biden.

"Myšlenky a modlitby lidí v celých Spojených státech jsou dnes s lidmi Spojeného království a Commonwealthu v jejich zármutku. Královské rodině, která truchlí nejen za svou královnu, ale i za svou drahou matku, babičku a prababičku, vyjadřujeme nejhlubší soustrast," zdůraznil Biden.

Trudeau: Královna Alžběta bude navždy důležitou součástí kanadské historie

Královna Alžběta II. bude navždy důležitou součástí kanadské historie, uvedl kanadský premiér Justin Trudeau. Zprávu o smrti 96leté britské panovnice přijal s těžkým srdcem.

"S nejtěžším srdcem jsme se dozvěděli o smrti nejdéle vládnoucí kanadské panovnice, jejího veličenstva královny Alžběty II. Byla neustále přítomna v našich životech - a její služba Kanaďanům zůstane navždy důležitou součástí historie naší země," uvedl Trudeau.

"Při ohlédnutí na její život a vládu, která trvala několik desetiletí, si Kanaďané budou vždy pamatovat a vážit si moudrosti, soucitu a vřelosti jejího veličenstva," doplnil kanadský premiér, přičemž poznamenal, že Kanaďané jsou v této nejtěžší chvíli v myšlenkách se členy královské rodiny

Německý prezident: Alžběta II. žila a psala historii, měla respekt v celém světě

Za hluboký řez a konec jedné éry označil úmrtí britské královny Alžběty II. německý prezident Frank-Walter Steinmeier, podle kterého panovnice žila a psala historii. Německý kancléř Olaf Scholz královnu označil za inspiraci pro miliony lidí včetně Němců, kteří nyní nad jejím skonem truchlí. Podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové byla Alžběta II. takřka sto let pro Brity zdrojem síly a naděje.

"Miliony Němců se dnes ve smutku a upřímné soustrasti cítí spojeny se Spojeným královstvím. Její přirozená autorita, mimořádné zkušenosti a příkladně plnění povinností zůstanou v naší živé paměti," napsal Steinmeier v kondolenčním dopise. "Královna Alžběta je ženou, která utvářena jedno století - ve Spojeném království a po celém světě. Současné dějiny žila a současné dějiny psala," dodal.

"Truchlíme za královnu Alžbětu II. Byla vzorem a inspirací milionů, i zde v Německu. Její nasazení pro německo-britské usmíření po hrůzách druhé světové války nezůstane zapomenuto," uvedl Scholz. "Bude chybět, v neposlední řadě i její úžasný smysl pro humor," dodal sociálnědemokratický kancléř.

Také Baerbocková na twitteru napsala, že Němci truchlí společně s britskými přáteli. "Byla pro svou zemi téměř sto let pramenem síly a naděje. Německo jí zůstane navždy vděčné, že nám po teroru druhé světové války podala ruku k usmíření," uvedla ke skonu královny německá ministryně zahraničí.

Královna Alžběta II. byla přítelkyní Francie a královnou srdcí, uvedl Macron

Královna Alžběta II. byla přítelkyní Francie a královnou srdcí, která ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa přes 70 let. V reakci na úmrtí britské panovnice to na twitteru napsal francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Její Veličenstvo královna Alžběta II. ztělesňovala britskou národní kontinuitu a jednotu přes 70 let. Budu si ji pamatovat jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala trvalou stopu ve své zemi," uvedl Macron.

Zelenskyj vyjádřil hluboký smutek

Ukrajinský prezident Zelenskyj na twitteru vyjádřil hluboký smutek nad úmrtím britské panovnice a jménem ukrajinského lidu vyjádřil soustrast "nad touto nenapravitelnou ztrátou". "Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi," vzkázal do Spojeného království. Británie patří k nejbližším spojencům Kyjeva ve válce Ruska proti Ukrajině.

Putin označil úmrtí Alžběty II. za nenahraditelnou ztrátu

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast britskému králi Charlesovi III. s úmrtím královny Alžběty II., která dnes zemřela ve věku 96 let, oznámily tiskové agentury s odvoláním na Kreml. Putin podle agentury TASS ocenil autoritu, jaké se královna těšila na mezinárodní scéně, a připomněl lásku a úctu jejích poddaných. Novému panovníkovi popřál odvahu tváří tvář této nenahraditelné ztrátě.

S královniným jménem jsou podle Putina neoddělitelně spjaty nejdůležitější události moderních dějin Spojeného království. "V průběhu mnoha desetiletí se Alžběta II. právem těšila lásce a úctě poddaných a také autoritě na mezinárodní scéně," uvedl ruský prezident. Charlesovi III. popřál "odvahu a odolnost tváří tvář této těžké, nenahraditelné ztrátě".

Představitelé Evropské unie ocenili jedinečný přínos britské královny Alžběty II.

"Dohlížela na klíčové události 20. a 21. století. EU vzdává hold jejímu jedinečnému přínosu k budování míru a usmíření. Její ztrátu pocítí celý svět, naše bezprostřední myšlenky jsou s její rodinou a lidmi ve Spojeném království," napsal na twitteru Borrell. Rovněž předseda Evropské rady Charles Michel kondoloval britské královské rodině a "všem, kteří pro královnu pláčou v celém světě".

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ji označila za královnu Alžbětu Velikou. 

"Jen málokdo tvořil světovou historii tak jako její Veličenstvo královna Alžběta II. Její nezlomný závazek k povinnosti a službě byl příkladem pro všechny. Celý svět truchlí s britským národem. Byla opravdu královnou Alžbětou Velikou. Ať odpočívá v pokoji," napsala na twitteru Metsolaová.

Zeman: Pokora a vznešenost královny Alžběty II. zůstane navždy v našich srdcích

Prezident Miloš Zeman i další čeští politici přijali zprávu o dnešním úmrtí britské královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i nesmírnou pokoru, s níž sloužila své vlasti. Byla pro ně symbolem stability. Vyjádřili soustrast královské rodině, lidu Spojeného království i celého Společenství.

"Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl Zeman v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na twitteru.

Zeman v kondolenci uvedl, že o skonu Alžběty II. se dozvěděl s hlubokým zármutkem. "S jejím odchodem končí jedna velkolepá historická epocha. Vaše matka byla symbolem moderních dějin nejen Velké Británie, ale celého světa," uvedl český prezident. 

Zavzpomínal také na osobní setkání s Alžbětou v červnu 2017. Uvedl, že to pro něj byl jeden z nejsilnějších momentů působení v prezidentském úřadu. "Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych jménem svým i jménem občanů České republiky vyjádřil upřímnou soustrast," zakončil dopis Charlesovi.

"Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů," napsal premiér Petr Fiala (ODS).

Alžběta II. byla pro většinu lidí na světě symbolem britské monarchie, řekl premiér večer novinářům před návratem z Nizozemska. "Když si jenom uvědomíme tu dobu, víc než 70 let, kterou byla na trůnu, jakými obdobími Británie procházela, s čím vším se Alžběta II. musela vyrovnávat. Vyrovnávala se s tím s velkou vznešeností, s mimořádnou oddaností své službě, britskému lidu, britské monarchii a myslím, že pro mnoho lidí se stala právě symbolem oddanosti, plnění povinnosti, vznešenosti a toho, s jakou grácií se dá zvládat takto vysoká funkce," dodal.

Úmrtím královny Alžběty II. odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu. Čest její památce," dodal.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) soudí, že Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. "Obdivovala jsem ji. Moje myšlenky a účast patří všem členům rodiny i občanům Velké Británie a Commonwealthu," napsala na twitteru šéfka dolní parlamentní komory.

Upřímnou soustrast britské královské rodině a Spojenému království vyjádřil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability. Čest její památce. Král Charles má před sebou nyní náročný úkol," uvedl.

Dnešek bude jeden z těch dnů, kdy si lidé budou pamatovat, kde byli a co dělali, když se dozvěděli tu zprávu, napsal na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Královna Alžběta II. byla nositelkou noblesy, elegance, symbolem poválečné Británie a jejích nejlepších tradic," dodal.

Alžběta II. byla neodmyslitelnou součástí obrazu Spojeného království jako důstojné, přátelské země, její smrt zasáhne celý svět, uvedl na twitteru vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). "Byla pojítkem mezi minulostí a současností, byla symbolem i idolem. Upřímná láska Britů k jejich královně byla srozumitelná i nám," podotkl.

Křehká, jemná a skromná žena, napsal o Alžbětě II. na twitteru bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). "Ztělesňovala více než kdokoli jiný na světě oddanou službu vlasti, státu a národu. I díky ní byla a je Velká Británie spolehlivou a svobodnou zemí a naším dobrým partnerem," doplnil. Vzpomněl, že se s Alžbětou II. setkal v roce 2019 v Portsmouthu na poctě válečným veteránům.

Královna Alžběta II, byla svým životem, chováním, šarmem nebo odolností proti novostem moderní doby konstantou našich životů i symbolem odcházejícího světa. V reakci na její úmrtí to ČTK sdělil bývalý prezident Václav Klaus. S Alžbětou II. se během svého politického života osobně setkal.

Úmrtí královny Alžběty II. je ztráta nejen pro Velkou Británii, ale pro celý svět, řekla ČTK někdejší primátorka Brna Dagmar Lastovecká. Královna navštívila Brno v roce 1996, odvezla si darem sadu šperků z českých granátů. Královna Alžběta II. zemřela dnes, bylo jí 96 let.

"Je to velká ztráta nejenom pro Británii, ale pro celý svět. Byla to velká osobnost a já na to setkání s ní nezapomenu do konce života. Na jedné straně působila velmi skromně, ale vyzařovala z ní síla, moudrost, noblesa," uvedla Lastovecká. Královnu tehdy jako primátorka vítala na radnici. Zavzpomínala, že u oběda se královna velmi zajímala o to, jak se v České republice žije. "Zajímalo ji, jak tady ženy vychovávají děti, jak chodí do práce. Prostě tak, jak se panovník zajímá o své poddané, tak ji zajímal i život v naší zemi," uvedla Lastovecká.

Alžběta II. se stala vzorem a inspirací pro všechny, uvedla Čaputová

Královna Alžběta II. se stala vzorem a inspirací pro všechny, uvedla v reakci na úmrtí britské panovnice slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Premiér Eduard Heger v prohlášení označil Alžbětu II. za symbol novodobé monarchie.

"Sedm desetiletí neochvějného vedení a oddanosti službě své zemi při mnoha globálních změnách z ní udělalo vzor a inspiraci pro nás všechny," napsala Čaputová, která vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině, obyvatelům Británie a celého britského společenství.

Podle slovenského premiéra Hegera odchodem Alžběty II. končí jedna etapa v lidských dějinách. "Ve službě národu strávila neuvěřitelných 70 let, za což jí patří nesmírná úcta, obdiv a vděk. Svou oddanost vlasti a odvahu dokázala už v době druhé světové války, kdy královská rodina neodešla do exilu, ale zůstala v Londýně při občanech. Vždy z ní vyzařovala sila a důstojnost," uvedl Heger v prohlášení, které ČTK poskytla jeho mluvčí Ľubica Janíková.

Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár v tiskovém prohlášení uvedl, že právě osobnost Alžběty II. obrušovala hrany sporů uvnitř království a zajišťovala jeho stabilitu. "Ačkoliv z hlediska britských ústavních principů neměla přímý vliv na výkonnou moc, její osobnost v mnohém ulehčila procesy dekolonizace a vytváření nové podoby Spojeného království Velké Británie a Severního Irska," reagoval Kollár na úmrtí britské panovnice. Její návštěvu na Slovensku v roce 2008 označil za součást nejvýznamnějších událostí v novodobé historii této středoevropské země.

Související

Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Harry a Meghan útočí na odkaz královny Alžběty, hodnotí média dokument

Za neslušnost, za bod, ze kterého není návratu či za útok na královnin odkaz dnes britský tisk označil první tři díly dokumentárního seriálu o britském princi Harrym a jeho manželce Meghan. Některé deníky dokonce pár vyzvaly, aby se vzdal královských titulů. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v dokumentu kritizovali chování médií a hovořili i o svých vztazích s rodinou.

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Emmanuel Macron Frank-Walter Steinmeier Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 3 minutami

Petr Pavel

Konečné výsledky voleb: Petr Pavel předehnal Babiše o skoro milion hlasů

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále přímé prezidentské volby pro něj podle konečných výsledků hlasovalo 3,358.926 lidí, tedy 58,32 procenta voličů. Svého soupeře bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 958.655 hlasů.

Aktualizováno před 19 minutami

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

Aktualizováno před 20 minutami

před 31 minutami

před 47 minutami

před 57 minutami

Petr Pavel

Pavel v projevu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit k návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel přesunul štáb do větších prostor. Zájem budí i mezi zahraničními novináři

Pro druhé kolo přesunul Petr Pavel volební štáb do pražského Fóra Karlín, kam se tentokrát dostavili i jeho podporovatelé odění ve flanelových košilích. Právě oni odpočítávali poslední vteřiny do uzavření volebních místností a oslavovali první sečtené výsledky. Sám favorit letošní prezidentské volby přijel s předstihem oproti plánu už dvacet minut před 14. hodinou. Jeho příjezd doprovázel především velký zájem médií, nejen těch českých, ale především zahraničních.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Prezidentem se stane podle predikcí Pavel, predikce ukázaly, kolik získá procent hlasů

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Vítěz voleb se stane prezidentem až za 39 dní. Co se během nich může stát?

Úderem 14. hodiny komisaři uzavřeli volební místnosti a začalo sčítání, jehož výsledky se dozvíme zřejmě ještě během odpoledne. Vítěz nahradí ve funkci prezidenta republiky Miloše Zemana na dalších pět let. Období mezi výsledkem voleb a inaugurací nové hlavy státu však trvá ještě necelé dva měsíce. 

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Voliči rozhodli. Prezidentem bude favorizovaný Pavel, nebo šéf ANO Babiš

Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo expremiér, předseda a poslanec ANO Andrej Babiš. Pavla favorizovaly předvolební průzkumy i sázkové kurzy, i když první volební kolo vyhrál jen těsně. Volební účast by s ohledem na zvýšený zájem voličů mohla být opět rekordní a přesáhnout 70 procent.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Páteční atentát v Jeruzalémě odsoudili Macron a Scholz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz dnes odsoudili páteční útok na synagogu v Jeruzalémě, při kterém zemřelo sedm věřících. Píše to agentura AFP. V noci na dnešek ohledně atentátu hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden, který střelbu označil za útok na civilizovaný svět.

Zdroj: ČTK

Další zprávy