Čeští piloti hlídají nebe nad Pobaltím, estonský ministr varoval před Rusy

Čeští piloti dnes v Estonsku převzali na slavnostním nástupu zodpovědnost za ochranu pobaltského vzdušného prostoru. Střežení nebe nad Estonskem, Litvou a Lotyšskem budou mít v následujících měsících na starosti společně s dánskými a belgickými letci. Za sebou už mají první cvičné lety. Na estonské základně Ämari vystřídali britské kolegy.

Gripen

Stíhači s letouny JAS-39C Gripen mají za úkol zajišťovat ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System - Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO). Protože pobaltské země nemají vlastní nadzvukové letectvo, střídají se od roku 2004 při střežení jejich vzdušného prostoru členské státy aliance. Česká jednotka je už 51. v řadě.

České vzdušné síly jsou v Pobaltí za posledních deset let nasazeny potřetí, naposledy tam působily v roce 2012. Zatímco v té době se o ochranu pobaltského vzdušného prostoru starali čeští letci sami, nyní má NATO kvůli zhoršeným vztahům s Ruskem v Pobaltí celkem tři letecké jednotky. Kromě Čechů v Estonsku jsou na litevské základně k dispozici letadla Dánska a Belgie. V Lotyšsku, Litvě a Estonsku zároveň působí tři mezinárodní prapory v rámci takzvané předsunuté alianční přítomnosti.

Estonský ministr obrany Jüri Luik vítá, že se čeští piloti a česká armáda do ochrany vzdušného prostoru Estonska a NATO zapojili. Českým novinářům řekl, že ruská agrese na Donbasu jasně ukázala, že NATO musí ukázat svou jednotu, a to nejen v politickém smyslu, ale také při rozvoji svých vojenských schopností. Ruská letadla podle něj často létají těsně kolem estonských hranic a někdy je i narušují, i když ne příliš dramaticky. Estonský ministr si je jist, že přítomnost aliančních stíhacích pilotů nutí Rusko, aby se chovalo mnohem lépe a podle pravidel.

Česká armáda do Estonska vyslala pět gripenů a asi 90 vojáků. Operační úkol převzali od britské RAF. V Estonsku budou působit do konce letošního roku. Podle českého ministra obrany Lubomíra Metnara ČR v Estonsku plní své alianční závazky. "Dáváme tak jasný vzkaz, že nám osud spojenců není lhostejný," řekl. Čeští vojáci podle něj do Estonska nepřijeli na cvičení, ale jsou připraveni hájit estonské území stejně jako české. "Vyslali jsme své nejlepší profesionály s tou nejlepší technikou," zdůraznil ministr. Nevyloučil, že Česko do Pobaltí v budoucnu své piloty opět vyšle. "Je to otázka jednání na alianční úrovni," poznamenal.

Česká jednotka má v Estonsku podle svého velitele Pavla "Speedy" Pavlíka za úkol po dobu čtyř měsíců udržovat v pohotovosti k okamžitému vzletu čtyři gripeny. Vybaveny jsou řízenými střelami vzduch-vzduch pro krátkou a střední vzdálenost, vestavěným kanonem i klamnými cíli, takzvanými fléry. Poprvé jsou na zahraniční misi nasazeny i zaměřovací a průzkumné kontejnery Litening 4i. Ty se používají především pro přesné údery proti pozemním cílům, piloti je nad Pobaltím využijí pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů.

Pro české letectvo je estonská mise už šestým střežením spojeneckého vzdušného prostoru. Kromě Pobaltí také třikrát čeští stíhači působili na Islandu. Podle Pavlíka jsou rozdíly v nasazení oproti Islandu především v počtu ostrých vzletů, kterých je v Pobaltí kvůli blízkosti Ruska mnohem více.

Čeští piloti se v souvislosti s pobaltskou misí připravovali i na případná nebezpečí v kybernetickém prostoru. Spojenečtí vojáci působící v Pobaltí a jejich rodiny se například v minulosti setkali podle médií s obtěžujícími telefonáty lidí s ruským přízvukem či s dalšími pokusy narušit jejich misi. Vojáci se tak snaží používat místo takzvaných chytrých telefonů tlačítková zařízení nebo třeba na chytrých telefonech blokují sledování polohy.

"Měli jsme specializovanou přípravu na toto téma a snad všichni už teď chápeme, jak informace mohou být zneužitelné," podotkl Pavlík.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 18:06 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Papež při blahopřání Mexičanům přiznal dávné chyby církve

27.09.2021 19:05 Papež František připustil, že představitelé katolické církve se v minulosti dopustili chyb při…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 18:06 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Útočník hodil na Macrona na veletrhu vejce

27.09.2021 17:16 Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při dnešní návštěvě gastronomického veletrhu v Lyonu…

SPD si připsala vítězství v zemských volbách v Berlíně a Meklenbursku…

27.09.2021 17:14 Německá sociální demokracie (SPD) neuspěla jen v nedělních parlamentních volbách, ale také v…

Nizozemský premiér Rutte má kvůli hrozbě speciálně vycvičenou ochranku

27.09.2021 16:03 Nizozemský premiér Mark Rutte má zesílenou ochranu. Policie totiž obdržela zprávy o možném útoku či…

GRAF: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, o koalici rozhodnout…

27.09.2021 15:08 Aktualizováno Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím…

Laschet: Vláda pod vedením CDU/CSU je nejlepší řešení. Söder nechce…

27.09.2021 14:39 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet je připraven jednat o vládní…

Scholz: Němci si přejí koalici SPD, Zelených a FDP, chci ji do Vánoc

27.09.2021 13:11 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Na Slovensko během omezení rostl počet případů domácího násilí

27.09.2021 13:08 Na Slovensku loni, kdy v zemi platila různá omezení po vypuknutí koronavirové nákazy, stoupl o…

Německá média očekávají měsíce povolebních jednání o vládní koalici

27.09.2021 11:55 Nadcházející složitá koaliční jednání jsou hlavním tématem dnešních komentářů německých novin,…

Související:

Právě se děje

reklama