Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její spravedlivé distribuci po světě. V projevu na virtuálním setkání nazvaném Davos Agenda to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ke spolupráci při potírání rizik typu klimatických změn a kybernetické bezpečnosti na stejné akci vyzvali šéfové velkých společností.

Angela Merkelová
doporučujeme

Merkelová uvedla, že zásadní je podporovat programy, které subvencují přístup chudých zemí k vakcínám. "Více než kdykoli dříve je jasné, že musíme zvolit multilaterální přístup, že přístup sám za sebe naše problémy nevyřeší," pokračovala. "Vidíme to především v otázce očkování, protože to je cesta z pandemie," dodala.

O tom, že pojišťovny nemohou bojovat se změnami klimatu a kybernetickými hrozbami samy, mluvil šéf společnosti Zurich Insurance Mario Greco. To ale podle něj neznamená, že by se podobné záležitosti měly přenechat pouze vládám.

Vlády a pojišťovny v Evropě a ve Spojených státech zvažují státem podporované zajišťovací programy pro případ příštích pandemií. Podle zdrojů agentury Reuters ale některé pojišťovny uvádějí, že pokrok v jednáních je pomalý, protože vlády zaměřují pozornost na řešení současné krize.

Merkelová také zmínila, že s příchodem nové americké vlády doufá v pokrok při jednání o zdanění digitálních firem. Ty největší z nich - Google, Apple a Facebook - pocházejí právě z USA. Kancléřka doufá, že se podaří celosvětově ukotvit zásadní roli soutěžního práva a zabránit vzniku monopolů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama