Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření nemoci covid-19 Česko a Monako, napsal dnes lotyšský zpravodajský server Delfi.lv. "Cestující z těchto zemí, anebo osoby cestující přes ně tranzitem, budou muset po příjezdu do Lotyšska do dvoutýdenní karantény," upozornil. Češi se ocitli na obdobném seznamu i v sousedním Estonsku.

Estonsko, ilustrační foto
doporučujeme

České ministerstvo zahraničí upozornilo, že povinnou karanténu budou muset Češi absolvovat při příjezdu do Lotyšska od dnešního odpoledne. Přitom ji nelze nahradit negativním testem na covid-19. V Estonsku budou muset Češi nastoupit do dvoutýdenní karantény po příjezdu v příštím týdnu.

Karanténa v Lotyšsku je povinná také pro cestující ze Švédska, Lucemburska, Portugalska, Rumunska, Bulharska a Británie. Ve všech těchto zemích je míra onemocnění covidem-19 vyšší než 16 případů na 100.000 obyvatel.

Česko za uplynulých 14 dní zaznamenalo úhrnem 1898 případů koronavirové nákazy, což je přibližně 18 případů na 100.000 obyvatel.

V samém Lotyšsku tato míra činí 0,7 případu na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii, a nadále klesá. Nemocnost klesá i v sousedním Estonsku a Litvě, dodal server s tím, že úřady nedoporučují Lotyšům vyjíždět za hranice vlasti.

Estonské ministerstvo zahraničí na své internetové stránce upozorňuje, že povinná karanténa se neuplatňuje v případě, že osoba přicestovala ze země, kde v posledních dvou týdnech počet nakažených koronavirem nepřekročil 15 případů na 100.000 obyvatel. Pokud tak tomu není, daná osoba musí absolvovat dvoutýdenní karanténu v Estonsku, přičemž seznam se obnovuje každý pátek na příslušném webu: ten v případě Česka nyní uvádí ukazatel 18,2.

V Litvě je podle dostupných informací od pondělka tohoto týdne povinná dvoutýdenní karanténa po příjezdu z padesátky nejpostiženějších zemí světa, včetně Švédska, Ruska a Běloruska. Dříve se tato karanténa jen doporučovala. Seznam se aktualizuje každý týden, přičemž mezi nejpostiženější se zařazují země, ve kterých ukazatel nemocnosti koronavirem překračuje 25 případů na 100.000 obyvatel. Pokud se ukazatel pohybuje mezi 15 až 25 případy, cizinci z této země smějí přicestovat a karanténa je jim doporučena, uvedl litevský server Nedelia.lt.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama