Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření nemoci covid-19 Česko a Monako, napsal dnes lotyšský zpravodajský server Delfi.lv. "Cestující z těchto zemí, anebo osoby cestující přes ně tranzitem, budou muset po příjezdu do Lotyšska do dvoutýdenní karantény," upozornil. Češi se ocitli na obdobném seznamu i v sousedním Estonsku.

Estonsko, ilustrační foto
doporučujeme

České ministerstvo zahraničí upozornilo, že povinnou karanténu budou muset Češi absolvovat při příjezdu do Lotyšska od dnešního odpoledne. Přitom ji nelze nahradit negativním testem na covid-19. V Estonsku budou muset Češi nastoupit do dvoutýdenní karantény po příjezdu v příštím týdnu.

Karanténa v Lotyšsku je povinná také pro cestující ze Švédska, Lucemburska, Portugalska, Rumunska, Bulharska a Británie. Ve všech těchto zemích je míra onemocnění covidem-19 vyšší než 16 případů na 100.000 obyvatel.

Česko za uplynulých 14 dní zaznamenalo úhrnem 1898 případů koronavirové nákazy, což je přibližně 18 případů na 100.000 obyvatel.

V samém Lotyšsku tato míra činí 0,7 případu na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii, a nadále klesá. Nemocnost klesá i v sousedním Estonsku a Litvě, dodal server s tím, že úřady nedoporučují Lotyšům vyjíždět za hranice vlasti.

Estonské ministerstvo zahraničí na své internetové stránce upozorňuje, že povinná karanténa se neuplatňuje v případě, že osoba přicestovala ze země, kde v posledních dvou týdnech počet nakažených koronavirem nepřekročil 15 případů na 100.000 obyvatel. Pokud tak tomu není, daná osoba musí absolvovat dvoutýdenní karanténu v Estonsku, přičemž seznam se obnovuje každý pátek na příslušném webu: ten v případě Česka nyní uvádí ukazatel 18,2.

V Litvě je podle dostupných informací od pondělka tohoto týdne povinná dvoutýdenní karanténa po příjezdu z padesátky nejpostiženějších zemí světa, včetně Švédska, Ruska a Běloruska. Dříve se tato karanténa jen doporučovala. Seznam se aktualizuje každý týden, přičemž mezi nejpostiženější se zařazují země, ve kterých ukazatel nemocnosti koronavirem překračuje 25 případů na 100.000 obyvatel. Pokud se ukazatel pohybuje mezi 15 až 25 případy, cizinci z této země smějí přicestovat a karanténa je jim doporučena, uvedl litevský server Nedelia.lt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama