Chorvaté dnes předčasně volí nový parlament

Občané Chorvatska dnes v předčasných volbách volí členy budoucího parlamentu. Hlasování skončí v 19:00 SELČ, kdy mají být zveřejněny výsledky podle informací voličů vycházejících z volebních místností. O dvě hodiny později by měly být k dispozici první předběžné výsledky.

Parlamentní volby v Chorvatsku
doporučujeme

Očekává se těsný souboj, protože podle agentury Reuters průzkumy dávaly vládnímu Chorvatskému demokratickému společenství (HDZ) jen nepatrný náskok před opoziční Sociálnědemokratickou stranou (SDP). Nezdá se tak, že by kterákoli z nich získala dostatek mandátů na samostatné vládnutí.

Před polednem přišlo k urnám jenom něco přes 18 procent z 3,8 milionu oprávněných chorvatských voličů. Největší voličský zájem byl zaznamenán v Záhřebu, kde většina lidí přišla s rouškami na obličeji. Lidé museli mít také vlastní tužky. Na východě země, kde se v posledních dnech objevila ohniska koronaviru, přišlo k urnám o mnoho méně lidí než v jiných částech země.

Předčasné volby vyvolal premiér Andrej Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky postižené důsledky koronaviru.

Podle Reuters měly v průzkumech HDZ a SDP shodně přízeň zhruba 30 procent lidí, třetí z nejsilnějších stran, euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), chtělo volit deset procent lidí.

"Volil jsem Vlastenecké hnutí, protože si myslím, že chce stabilitu a zastaví odliv mladých lidí za prací do ciziny," citovala dnes agentura Reuters záhřebského voliče Iliju Grliče.

Hlavním úkolem vlády bude zvládnout situaci při nově se navyšujících statistikách počtu nakažených koronavirem a obnova ekonomiky, jejíž letošní propad je odhadován až na deset procent. Příjmy z cestovního ruchu by se mohly snížit i o 70 procent.

"Myslím si, že SDP by možná mohla vyhrát, ale nakonec by koaliční vládu mohla sestavit HDZ," řekl před vhozením volebního lístku učitel jménem Kristijan.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran zatím ale možnost velké koalice odmítají.

Chorvatsko mělo dosud mírný průběh epidemie covidu-19 - nakazilo se tam jen něco přes 3000 lidí a zemřelo 113. V minulých čtrnácti dnech ale země zaznamenala denní nárůst nových případů, teď přibývá každý den zhruba 80 nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 20:50 Aktualizováno V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama