Chorvatsko hlásí rekordní přírůstek nakažených a zpřísňuje restrikce

Chorvatská vláda dnes zpřísnila opatření proti šíření koronavirové nákazy. Zavřou restaurace a kavárny, omezeny budou kulturní i sportovní akce a v době adventu se sníží kapacita kostelů. Restrikce začnou platit od soboty do 21. prosince, uvedl podle televize N1 premiér Andrej Plenković.

Chorvatsko, ilustrační foto
doporučujeme

Země současně ohlásila další rekord v počtu nově nakažených. Dosavadní maximum nových infekcí bylo překonáno také v sousedním Srbsku.

"V říjnu jsme zpřísnili opatření, růst (počtu nakažených) se sice snížil, ale čísla klesat nezačala. Nestačilo to," řekl Plenković při prezentaci nových restrikcí. "Možná i tato opatření nebudou dostatečná," dodal s tím, že kabinet zvažuje zavedení trestů pro ty, kdo restrikce nedodrží.

Zavřít budou muset všechny restaurace a kavárny, které budou moci fungovat jen přes výdejové okénko či rozvážku. Výjimku budou mít hotelové podniky, které však budou smět vařit pouze pro hosty. Prodej alkoholu bude zakázán od 22:00 do 6:00.

Veřejných akcí se bude moci účastnit nanejvýš 25 osob, soukromých jen deset. Roušky budou povinné venku v případech, kdy není možné dodržet rozestup mezi lidmi. Všechny veřejné i soukromé akce musí skončit do desáté hodiny večerní. Zrušeny budou svatby, veletrhy či amatérské sportovní a kulturní akce. Sportovní zápasy profesionálů se budou moci odehrávat pouze bez diváků.

Kina, divadla a muzea zůstávají v provozu, byť v omezené kapacitě. V kostelech bude smět být v jednom okamžiku maximálně 25 lidí. Věřícím vláda doporučila, aby sledovali mše v televizi. Fungovat budou dále i prostředky veřejné dopravy, jejich kapacita bude ale omezena na 40 procent.

Za posledních 24 hodin zaznamenaly chorvatské úřady 4009 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2, což je dosavadní maximum. Takzvaných aktivních případů je nyní v zemi se čtyřmi miliony obyvatel 21.725. Na 2171 pacientů je v nemocnicích, z toho 252 na plicní ventilaci. Za poslední den zemřelo s covidem-19 dalších 51 osob. Celkově již úřady evidují 115.626 infikovaných a 1552 úmrtí s covidem-19.

Počty nově nakažených v posledních týdnech prudce rostou také v sousedním Srbsku. Za poslední den tam zaznamenali 7606 nově infikovaných, což je stejně jako v případě Chorvatska nejvíce od počátku epidemie. Země se sedmi miliony obyvatel nyní registruje 148.214 případů nákazy. Bilance obětí stoupla o 51 na celkových 1366, uvedlo dnes srbské ministerstvo zdravotnictví. V nemocnicích je momentálně 6722 pacientů s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

EU chce lepší vztahy s Tureckem, žádá od Ankary konkrétní činy

22.01.2021 19:45 Evropská unie vítá současnou snahu Turecka o zlepšení vzájemných vztahů, Ankara ji však musí…

AstraZeneca kvůli mutacím zatím dodá méně vakcíny

22.01.2021 18:38 Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 18:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama