Chorvatsko postižené zemětřesením zasáhl nový silnější otřes

Oblast Chorvatska asi 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu, kterou minulý týden postihlo ničivé zemětřesení, dnes zasáhl další silnější následný otřes s intenzitou kolem pátého stupně. Informovaly o tom evropské seizmologické úřady. Zprávy o případných nových škodách ani obětech zatím nejsou.

Chorvatsko zasáhl další otřes. Na obrázku příslušníci Červeného kříže. (6.1.2021)
doporučujeme

Odhady síly otřesu se zatím rozcházejí. Chorvatská sizmologická služba podle chorvatské televize HRT uvádí, že šlo o záchvěv, který v 18:01 udeřil s intenzitou pátého stupně. Epicentrum se nacházelo blízko města Petrinja, které minulý týden zemětřesení o síle 6,4 stupně z valné části srovnalo se zemí.

Evropské seizmologické centrum EMSC odhadlo sílu dnešního otřesu na 5,5 stupně. Německé geofyzikální centrum GFZ nejprve sdělilo, že záchvěv měl intenzitu 5,5 stupně, nicméně později svůj odhad snížilo na 4,8 stupně.

Zemětřesení, které postihlo 29. prosince kromě Petrinje i blízká města Sisak a Glina a obce v jejich okolí, způsobilo značné materiální škody a bezprostředně si vyžádalo sedm lidských obětí. Osmou obětí se stal dobrovolný záchranář, který podle médií v následujících dnech spadl ze střechy jednoho z poničených domů.

"Po tomto posledním otřesu byly hned do terénu opět vyslány týmy, aby prověřily, zda jsou zranění a jaké jsou nové škody," řekl dnes večer místopředseda chorvatské vlády Tomo Medved v televizním zpravodajském pořadu RTLDanas. "Bohužel to znamená, že statici musejí provést znovu kontrolu objektů, které už prošli," dodal.

Seizmolog Tomislav Fikret v televizi HRT řekl, že se jedná o jeden z přirozených následných otřesů po ničivém zemětřesení z 29. prosince. Dodal, že odborníci na možnost dalších záchvěvů o síle přesahující pátý stupeň upozorňovali. Dosud už bylo v postižené oblasti zaznamenáno několik stovek následných otřesů a seizmologové odhadují, že země se tam bude otřásat ještě několik měsíců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama