Chorvatsko také hlásí rekordní přírůstky nakažených s koronavirem

Chorvatský premiér Andrej Plenković dnes vyzval své spoluobčany k ukázněnosti v boji proti pandemii koronaviru. Učinil tak v době, kdy Chorvatsko zaznamenalo nový rekordní přírůstek nakažených. Země, která má přibližně 4,2 milionu obyvatel, dnes oznámila rekordních 542 nových případů nákazy. Od začátku pandemie se nakazilo na 19.000 lidí, z nichž 310 zemřelo, napsala agentura AFP.

Chorvatsko
doporučujeme

Zlehčování a podceňování závažnosti onemocnění covidem-19, které způsobuje koronavirus, "vede k nerespektování ochranných opatření a k nezodpovědnému chování, což ohrožuje zdraví i hospodářství", prohlásil premiér Plenković při jednání vlády. "Ekonomika se musí dál točit, ale k zajištění toho je prvořadá individuální zodpovědnost a disciplína každého občana," dodal.

Chorvatsko na počátku pandemie hlásilo méně než stovku nových případů nákazy za den, ale tendence se změnila s otevřením hranic za letní turistické sezóny - turistika totiž obstarává pětinu chorvatského národního bohatství. Hrubý domácí produkt má podle předpovědí letos poklesnout o téměř deset procent, což bude nejhlubší propad od získání nezávislosti.

Stovky majitelů barů a restaurací v Záhřebu dnes na hodinu zavřely své podniky. Domáhají se daňové pomoci od vlády, kterou varují, že jinak masivně ubude pracovních míst. Podobné protestní akce již odehrály v podnicích na pobřeží Jadranu. Na počátku září tisíce lidí v Záhřebu demonstrovaly proti vládním restrikcím jako proti oklešťování svých svobod.

Od poloviny července je v Chorvatsku povinné nosit roušky v hromadné dopravě, v obchodech a ve službách při kontaktu se zákazníky. V různých regionech platí různá omezení na počet osob, které smějí být pohromadě.

Rekordní přírůstek nakažených za jediný den ohlásila i sousední Bosna, která zaznamenala 453 nových případů, dodala AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama