Čínská tajná policie krutě mučila britského diplomata? Kauza má vážnou dohru

Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské tajné policie bili, odpírali mu spánek a drželi ho v poutech s rozpaženýma rukama ve snaze získat od něj informace o aktivistech stojících v čele hongkongských prodemokratických protestů. Cílem podle něj bylo dokázat, že za demonstracemi stojí Británie.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Dominic Raab
doporučujeme

Devětadvacetiletý hongkongský občan Cheng, který pracoval pro britskou vládu téměř dva roky, byl zatčen v srpnu v pevninské Číně, kam často jezdil na pracovní cesty. Čínské úřady ho zadržovaly 15 dní. Chengova tvrzení nemohla být nezávisle ověřena, britské vládní zdroje ale podle agentury Reuters uvedly, že jeho popisu událostí věří.

Demonstrace v Hongkongu jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá. Čínská vláda v posledních měsících opakovaně obvinila Británii a Spojené státy, že demonstrace v Hongkongu podněcují či organizují.

Simon Cheng listu The Wall Street Journal řekl, že se ho čínští vyšetřovatelé opakovaně ptali na roli Británie v rozdmýchávání nepokojů v Hongkongu. Chtěli na něm prý vynutit přiznání, že britská vláda pomáhá protesty svolávat a také je podporuje finančně a poskytováním vybavení pro demonstranty. Čínští policisté údajně také Chenga nutili, aby přiznal, že on sám některé z násilných protestů organizoval a že platil lidem z pevninské Číny za účast.

Cheng uvedl, že tato velmi závažná obvinění odmítl, pod nátlakem ale vyšetřovatelům prozradil například přístupové heslo na svůj mobilní telefon a na některé své účty na sociálních sítích či podrobnosti o jistých účastnících protestů.

Šéf britské diplomacie Dominic Raab dnes odsoudil Čínu za kruté zacházení s někdejším zaměstnancem britského konzulátu, které se podle něj rovná mučení. "Předvolal jsem si čínského velvyslance, abych vyjádřil naše rozhořčení nad brutálním a hanebným zacházením se Simonem Chengem, kterým Čína porušila své mezinárodní závazky. Dal jsem jasně najevo, že od čínských úřadů očekávám vyšetření případu a pohnání lidí zodpovědných za tyto činy ke spravedlnosti," prohlásil britský ministr. Podle tiskových agentur kauza zvýší napětí ve vztazích mezi Londýnem a Pekingem.

Čínské ministerstvo zahraničí ani policie v Šen-čenu, kde byl Cheng zadržen, se k případu zatím nevyjádřily. Podle dřívějších zpráv z čínských státních médií byl Cheng zatčen v případu týkajícím se prostituce.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama