Čínská tajná policie krutě mučila britského diplomata? Kauza má vážnou dohru

Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské tajné policie bili, odpírali mu spánek a drželi ho v poutech s rozpaženýma rukama ve snaze získat od něj informace o aktivistech stojících v čele hongkongských prodemokratických protestů. Cílem podle něj bylo dokázat, že za demonstracemi stojí Británie.

Dominic Raab

Devětadvacetiletý hongkongský občan Cheng, který pracoval pro britskou vládu téměř dva roky, byl zatčen v srpnu v pevninské Číně, kam často jezdil na pracovní cesty. Čínské úřady ho zadržovaly 15 dní. Chengova tvrzení nemohla být nezávisle ověřena, britské vládní zdroje ale podle agentury Reuters uvedly, že jeho popisu událostí věří.

Demonstrace v Hongkongu jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá. Čínská vláda v posledních měsících opakovaně obvinila Británii a Spojené státy, že demonstrace v Hongkongu podněcují či organizují.

Simon Cheng listu The Wall Street Journal řekl, že se ho čínští vyšetřovatelé opakovaně ptali na roli Británie v rozdmýchávání nepokojů v Hongkongu. Chtěli na něm prý vynutit přiznání, že britská vláda pomáhá protesty svolávat a také je podporuje finančně a poskytováním vybavení pro demonstranty. Čínští policisté údajně také Chenga nutili, aby přiznal, že on sám některé z násilných protestů organizoval a že platil lidem z pevninské Číny za účast.

Cheng uvedl, že tato velmi závažná obvinění odmítl, pod nátlakem ale vyšetřovatelům prozradil například přístupové heslo na svůj mobilní telefon a na některé své účty na sociálních sítích či podrobnosti o jistých účastnících protestů.

Šéf britské diplomacie Dominic Raab dnes odsoudil Čínu za kruté zacházení s někdejším zaměstnancem britského konzulátu, které se podle něj rovná mučení. "Předvolal jsem si čínského velvyslance, abych vyjádřil naše rozhořčení nad brutálním a hanebným zacházením se Simonem Chengem, kterým Čína porušila své mezinárodní závazky. Dal jsem jasně najevo, že od čínských úřadů očekávám vyšetření případu a pohnání lidí zodpovědných za tyto činy ke spravedlnosti," prohlásil britský ministr. Podle tiskových agentur kauza zvýší napětí ve vztazích mezi Londýnem a Pekingem.

Čínské ministerstvo zahraničí ani policie v Šen-čenu, kde byl Cheng zadržen, se k případu zatím nevyjádřily. Podle dřívějších zpráv z čínských státních médií byl Cheng zatčen v případu týkajícím se prostituce.

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje