Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými komentáři k dění v Hongkongu zasahují do vnitřních záležitostí Číny. Jak Liou Siao-ming dodal, některé západní země podle jeho slov veřejně podporují násilníky, kteří se protestů účastní. Protivládní protesty ve finančním centru se 7,5 miliony obyvatel trvají už šest měsíců. Situace v Hongkongu se dnes opět dramaticky vyhrotila, popsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Hongkong
doporučujeme

Policie pokračovala v obléhání hongkongské polytechnické univerzity, kde se zabarikádovalo asi 500 prodemokratických aktivistů. Policisté chtějí všechny demonstranty pozatýkat. Velká skupina protestujících se pokusila z univerzitního areálu uniknout, ale příslušníci bezpečnostních sil jim v tom zabránili za použití slzného plynu, gumových projektilů a obušků a přinutili je vrátit se zpátky.

Čínský velvyslanec Liou Siao-ming dnes na tiskové konferenci v Londýně kritizoval západní vlády a média za jejich reakce na dění v regionu. "Některé západní země veřejně podporují extrémisty a násilníky," prohlásil velvyslanec. "Americká Sněmovna reprezentantů schválila takzvaný Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, kterým očividně zasahuje do záležitostí Hongkongu, což jsou vnitřní záležitosti Číny," dodal s tím, že i britská vláda a rovněž zahraniční výbor Dolní sněmovny zveřejnily zprávy s nevhodnými poznámkami ohledně Hongkongu.

"Domnívám se, že když britská vláda kritizuje hongkongskou policii a kritizuje vládu v Hongkongu za zvládání situace, zasahuje tím do vnitřních záležitostí Číny," prohlásil velvyslanec Liou Siao-ming. "Vypadají, že se chovají vyváženě, nicméně ve skutečnosti se přiklánějí k jedné straně," dodal.

V době, kdy se odehrávala jeho tisková konference, zveřejnila dosud své poslední prohlášení k Hongkongu právě i britská diplomacie. "Británie má vážné obavy z vyhrocení násilností, jak ze strany protestujících, tak ze strany úřadů v oblasti univerzitních kampusů v Hongkongu," uvedl mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Je nezbytné, aby těm, kteří utrpěli zranění, bylo umožněno podstoupit potřebné lékařské ošetření, a aby byl všem, kteří chtějí oblast opustit, umožněn bezpečný odchod," dodal mluvčí s tím, že násilí musí skončit a obě strany by spolu měly zahájit "smysluplný politický dialog".

O několik hodin později americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny událostmi v Hongkongu. Dodal, že čínská komunistická strana musí dodržet dohodu, která zaručuje obyvatelům této bývalé britské kolonie jejich svobody. Čína spravuje Hongkong podle principu jedna země, dva systémy, což má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

V Polsku zadrželi radikála, který podněcujícího podněcoval nenávist k Židům

13.12.2019 20:12 Polská tajná služba ABW dnes zadržela extremistu Jacka Miedlara. Informovala o tom agentura PAP s…

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 19:36 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Příštích deset let bude pro svět zásadních, varuje Thunbergová

13.12.2019 18:57 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes připojila v severoitalském Turíně ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama