Cla odvrácena. Země EU na poslední chvíli stvrdily dohodu s Británií

Všech 27 členských zemí Evropské unie už písemně stvrdilo dohodu o budoucích vztazích s Británií, která začne platit 1. ledna. Informovala o tom dnes Evropská rada. Ve středu ráno ji podepíší šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Dokument poté bude na palubě letounu britského královského letectva doručen do Londýna, kde pod něj svůj podpis připojí premiér Boris Johnson. Pak bude o dohodě hlasovat britský parlament.

Brexit
doporučujeme

Svůj souhlas s dohodou dnes do Bruselu formálně odeslalo i Česko, oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

"Zítra v 09:30 předsedkyně EK a šéf Evropské rady podepíšou dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Británií. Důležitý okamžik," napsala na twitteru mluvčí EK Dana Spinantová.

Dokument bude hned poté letecky dopraven do sídla britského premiéra v Downing Street a bezprostředně po Johnsonově podpisu začne v 10:30 debata v Dolní sněmovně parlamentu. Poté dohoda poputuje do Sněmovny lordů, kde by se mělo hlasovat pozdě večer.

Zástupci členských zemí Evropské unie dohodu jednomyslně podpořili už v pondělí, zatímco Evropský parlament by o ní měl hlasovat až po Novém roce.

Británie opustila evropský blok po 47 letech na konci letošního ledna. Obě strany se od té doby složitě dohadovaly na podobě budoucích vztahů a ještě v polovině prosince hovořili vrcholní politici o tom, že jako pravděpodobnější vidí krach jednání než uzavření dohody.

Nakonec se však vyjednávačům podařilo dospět ke kompromisu, který odvrátil hrozbu plošného zavedení cel a který upravuje vzájemné vztahy například v oblastech obchodu, rybolovu, energetiky, dopravy či justiční spolupráce. Úspěch vyjednavači oznámili na Štědrý den.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Německá komise nedoporučuje vakcínou AstraZeneca očkovat seniory

28.01.2021 15:23 Německá očkovací komise dnes doporučila, aby se vakcína proti covidu-19 farmaceutické firmy…

Zpoždění kvůli nedostatku vakcíny hlásí řada evropských zemí

28.01.2021 15:19 Kvůli problémům s nedostatkem vakcíny proti covidu-19 začínají některé evropské země a regiony…

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

28.01.2021 15:08 Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama