Co čeká evropskou a světovou ekonomiku? Analytik má černý scénář

NÁZOR - Eurozóna patří k ekonomikám, které koronavirová epidemie poškodila nejvíce, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že tato skutečnost by měla vyvolávat obavy zbytku světové ekonomiky.

Dominový efekt

Ekonomický rozvrat eurozóny může vyvolat nejen problém ve světové poptávce po exportu, ale může rovněž spustit dominový efekt ve světovém finančním systému a ovlivnit výhled na udržení otevřeného mezinárodního obchodního prostředí, deklaruje odborník.

Eurozóna není jen jednou z mnoha ekonomik, ale s HDP ve výši zhruba 18 bilionů dolarů ročně je o pouhých 10 % menší než ta americká, upozorňuje Lachman. Dodává, že tvoří 15 % světové ekonomiky a ještě větší podíl na světové exportní poptávce.

"Jedním z náznaků stávajících ekonomických potíží eurozóny je skutečnost, že Evropská centrální banka (ECB) nyní předpovídá, že ekonomika eurozóny se v roce 2020 ztenčí o závratných 8-12 %," píše analytik. Varuje, že ECB očekává ještě větší propad v zemích jako Itálie a Španělsko, které mají výrazný turistický sektor.

Pokud by se toto naplnilo, ekonomika eurozóny by propadla třikrát více než během velké hospodářské recese v letech 2008-2009 a zároveň jedenapůlkrát více, než má podle odhadů letos propadnout ekonomika Spojených států, poukazuje Lachman. Vyzdvihuje, že ekonomika eurozóny navíc po velké hospodářské recesi ukázala, že se dokáže zotavit jen pomalu.

Členské státy eurozóny svázané společnou měnou tehdy neměly nezávislé finanční či měnové nástroje k tolik potřebné podpoře svých ekonomik, konstatuje expert. Dodává, že tyto země na periferii eurozóny, které mají velké dluhové břemeno, nedisponují ani fiskálním prostorem pro rozpočtová stimulační opatření.   

"Naneštěstí se zdá, že ty samé faktory budou ekonomice eurozóny komplikovat rychlé zotavení ze současné koronavirem přivozené hospodářské recese," obává se Lachman. Očekává, že delší doba ekonomických potíží eurozóny vytvoří silný protivítr na cestě zbytku světové ekonomiky k zotavení.

Jako v roce 2008

Velkou přítěží bude mnohem menší poptávka eurozóny po exportním zboží, tudíž zbytek světové ekonomiky nebude moci kompenzovat propad domácí poptávky zvýšením vývozu na velký trh eurozóny, vysvětluje analytik. Dodává, že ekonomická deprese v eurozóně by mohla mít ještě horší dopad na světovou ekonomiku skrze rozkolísání světového finančního systému.

Starosti dělá Lachmanovi především velká, dominantní role, kterou evropské banky hrají ve zprostředkovávání úvěrů v Evropě. Jedním z dopadů velké hospodářské recese byl totiž nárůst počtu evropských bank s nesplácenými úvěry a pokud eurozónu nyní čeká ještě hlubší recese, musíme se připravit na ještě razantnější nárůst nesplácených úvěrů, obává se odborník. To podle něj může být problém především pro italské banky, vzhledem k očekávané hloubce recese v Itálii a skutečnosti, že bilance tamních bank je již dnes velmi zatížena rozsáhlým vlastnictvím italských státních dluhopisů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Jeden by si myslel, že poslední věc, kterou křehký světový finanční systém nyní potřebuje, je otevřená krize v italském bankovním systému o objemu 4 biliony dolarů," deklaruje Lachman. Navíc se obává, že delší ekonomické potíže eurozóny mohou výrazně zhoršit výhled světové ekonomiky tím, že posílí aktuální trend deglobalizace.

Již před koronavirovou krizí panovalo výrazné napětí mezi Spojenými státy a Německem v obchodních otázkách, kdy první strana tvrdila, že momentální přebytek německého obchodu ve výši téměř 8 % HDP je enormní a že země využívá euro, aby uměle podhodnocovala svou měnu, nastiňuje ekonom. Dodává, že od evropské ekonomiky se nyní očekává mnohem horší výkon než od té americké, tudíž ECB zřejmě povede volnější měnovou politiku než americký FED, což zřejmě dál oslabí euro vůči dolaru a znásobí americkou kritiku.

Stejně tak slabší evropský růst ve srovnání s americkým zřejmě povede k dalšímu posílení již existujícího evropského obchodního přebytku, a tím pádem i k vyostření americko-německého obchodního napětí, míní Lachman. Připomíná, že Washington již vede obchodní válku s Pekingem a svět sotva potřebuje, aby podobný konflikt vedl i s Berlínem.

Bankrot relativně malé americké investiční banky Lehman v září 2008 znamenal velký úder pro zbytek světové ekonomiky, a proto je třeba bedlivě sledovat aktuální vývoj v eurozóně, konstatuje expert. "Velmi podobným způsobem jako propad amerického finančního trhu v roce 2008 dopadl na zbytek světové ekonomiky, může dnes velký finanční propad v Evropě ještě hůře dopadnout na americké finanční trhy," varuje analytik.    

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Ekonomika Ekonomická krize USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy