Co čeká Slovensko? Pokud padne vláda, Čaputová zváží možnosti

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by zvažovala i jmenování úřednického kabinetu, pokud by parlament na nadcházející mimořádné schůzi vyslovil nedůvěru premiérovi Peteru Pellegrinimu. Čaputová to řekla v diskusní relaci soukromého Rádia Expres. Slovensko velké zkušenosti s vládou úředníků nemá, Česko mělo od roku 1998 již tři úřednické kabinety.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Slovenská opozice, která nemá v parlamentu většinu, se pokusí odvolat Pellegriniho kvůli tomu, že ponechal ve funkci státní tajemnici (náměstkyni) ministerstva spravedlnosti Moniku Jankovskou, spojovanou s podnikatelem obviněným kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Případné vyslovení nedůvěry premiérovi znamená podle slovenské ústavy pád celého kabinetu. Prezidentka by pak mohla jmenovat nového předsedu vlády. Zmíněná schůze parlamentu je naplánovaná na pátek.

"Zvažovala bych všechny ústavní možnosti. Jednou z nich je skutečně jmenování dočasné úřednické vlády," uvedla Čaputová.

Opozice vyvolala jednání parlamentu o návrhu vyslovit nedůvěru Pellegrinimu jen zhruba půl roku před plánovaným termínem voleb.

Slovensko mělo přechodnou vládu v roce 1994 poté, co sněmovna vyslovila nedůvěru tehdejšímu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi. V čele takzvaného dočasného kabinetu stál Jozef Moravčík.

Při vytváření nové vlády na Slovensku je výběr premiéra na prezidentovi. Tuto pravomoc loni využil tehdejší prezident Andrej Kiska, aby ovlivnil složení nového kabinetu v čele s Pellegrinim. Ten ve funkci premiéra vystřídal Roberta Fica, který rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama