Co se děje v Polsku? Historička promluvila o protestech a posunu ve společnosti

NÁZOR - Katolická církev požívala v Polsku dlouho téměř posvátného statusu, do značné míry kvůli roli, kterou sehrála v antikomunistické opozici, konstatuje Magdalena Moskalewiczová v komentáři pro server Washington Post. Historička umění z chicagského School of the Art Institute dodává, že stávající vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ale s církví sblížila mnohem víc, než bývalo zvykem.

Polská církev

Odcizení od církve roste

Moskalewiczová popisuje video zachycující mladou ženu křičící do tváře kněze, který vyšel ze svého kostela, aby vyzval k rozchodu protestující lidi, mezi které žena náležela. "Nikdy jsem na kněze nekřičela, ale video je pro mě působivé, podivně přesvědčivé," píše autorka komentáře. Dodává, že podobný obsah jí servírují sociální sítě od chvíle, kdy polský ústavní soud minulý týden rozhodl, že interrupce z důvodu vrozeného poškození plodu není ústavní.  

Rozhodnutí v praxi omezilo poslední naději na volbu, kterou mají polské ženy v zemi s extrémně přísnými potratovými zákony, deklaruje kunsthistorička. Podotýká, že polské vlády po roce 1989 pracovaly na udržení přátelských vztahů s církevními představiteli, přičemž kněží dlouho požívali mimořádné autority a respektu ve společnosti.  

Rozhodnutí ústavního soudu ovšem vyneslo na povrch rostoucí odcizení Poláků od církve, míní Moskalewiczová. Připomíná, že demonstrace z minulého týdne byly rekordní a mnoho z protestujících se vymezovalo přímo proti kléru - obří dav obklopil i katedrálu v Poznani, rodném městě autorky komentáře, a páteční protesty byly největší v nedávné historii země.

"Když protesty před týdnem vypukly, policie rychle začala chránit domy vysoce postaveného kléru i Jarosława Kaczyńského, lídra strany PiS a faktického vůdce země," nastiňuje Moskalewiczová. Dodává, že v neděli se aktivistům podařilo proniknout do kostelů a protestovat různými způsoby, například nošením kostýmů žen, které jsou ve sci-fi sérii Příběh služebnice nuceny proti své vůli rodit děti, či vhazováním protestních vzkazů namísto peněz do církevních pokladnic.

Jistá žena ve Varšavě vystoupila před kněze u oltáře nesoucí transparent "Modleme se za právo na potrat", v Krakově se demonstranti shromáždili i arcibiskupského paláce, posvátného místa, kde papež Jan Pavel II. žehnal davům během návštěvy vlasti, aby vulgárně nadávali kléru, připomíná kunsthistorička. Zdůrazňuje, že to bylo do nedávna v Polsku nemyslitelné.

Spolu s tím, jak sílí politické a ekonomické pouto mezi vládou a církví, slábne spojení církve s lidem, domnívá se Moskalewiczová. Vzpomíná, že sama byla svou matkou brána na nedělní bohoslužby a následně nabádána k účasti na náboženských poutích, aby jí matka nedávno sdělila, že doufá, že svou vlastní dceru nenechá pokřtít.

PiS zneužívá náboženské cítění

Tento posun není ojedinělý a mnoho Poláků odmítá účast na katolických obřadech jako jediné řešení dominance kléru v polském politickém a kulturním životě, tvrdí historička umění. Upozorňuje, že v posledních letech rapidně roste počet lidí, kteří se od církve odvracejí, a množství polských deníků dokonce v uplynulých dnech otisklo návod pro ty, kteří chtějí z církve oficiálně vystoupit.

Mnohé znechutil také přístup církve k vlastním sexuálním skandálům, jelikož v posledních letech se naplno ukázal šokující rozsah pedofilie mezi kněžími, uvádí autorka komentáře. Konstatuje, že miliony Poláků shlédly dokument Tomasze a Marka Sekielských, který odhalil, jak církev spolu se státem zakrývala opakované případy zneužívání dětí.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"PiS se mezitím snaží využít náboženské cítění ve vlastní prospěch," píše Moskalewiczová. Připomíná, že strana výrazně spoléhá na šíření strachu z muslimů a nedávno začala podněcovat podobnou nenávist proti komunitě sexuálních menšin, v čemž ji církev vydatně pomáhá, když kněží ochotně kážou proti "duhovému moru".   

Kaczyński nejprve označil protesty za "nihilismus" a vyzval své stoupence k "obraně polských kostelů za každou cenu", což mnozí vnímali jako vyhlášení války, soudí kunsthistorička. Vyzdvihuje, že nacionalističtí příznivci PiS nyní útočí na protestující ženy v ulicích ve jménu obrany katolické církve.

Moskalewiczová vzpomíná, že jako šestiletá dívka obdivovala mladého kněze, který se v roce 1990 objevil na její farnosti. Od té doby kněz hraje důležitou roli ve všech větších akcích ve městě, ať už jde o náboženské či sekulární, protože jejich hranice se často slévají. "Nemyslím, že bych se opovážila křičet mu do tváře, ačkoliv mám tolik toho, co bych chtěla říci. Ten hluboce zafixovaný pocit autority církve je těžké překonat," přiznává autorka komentáře. Děkuje proto mladým Polkám, které jsou ochotné v dnešní době křičet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Německo hlásí 1330 nově nakažených. Před týdnem jich bylo výrazně více

17.06.2021 08:13 V Německu testy za uplynulý den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 1330 lidí. Pandemie dále…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 03:41 Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje