Copernicus: Kouř z požárů na západě USA se dostal až do Evropy

Kouř z rozsáhlých požárů, které sužují západ Spojených států, zasáhl velké oblasti Severní Ameriky a dostal se i do Evropy. Zjistili to vědci evropské služby Corpernicus, kteří se zabývají sledováním atmosféry.

Požár v Kalifornii (3.8.2020)
doporučujeme

Letošní požáry na západě Spojených států jsou podle pozorování podstatně intenzivnější než průměr za období let 2003-2019 pro celou zemi i aktuálně postižené státy.

Požárová aktivita se sleduje s pomocí satelitů a z jejich intenzity se odhadují emise znečišťujících látek. Služba zaznamenala dálkový přenos kouře do vzdálenosti 8000 kilometrů až do severní Evropy.

V USA jsou od srpna zasaženy především státy Kalifornie, Oregon a Washington. Od začátku září produkují požáry velké množství hustého kouře, který se dostal do rozsáhlé oblasti.

"Požárovou aktivitu monitorujeme od roku 2003. Za celých 18 let pozorování jsme nezaznamenali požáry ani zdaleka takové velikosti a rozsahu. Dobrým ukazatelem hustoty kouře je optická hloubka aerosolu neboli AOD (aerosol optical depth). Na západě USA dosáhla AOD velmi vysokých hodnot (sedm a více), což potvrdilo i nezávislé pozemní měření. Již hodnota jedna AOD znamená vysoké množství aerosolů v atmosféře," řekl hlavní vědecký pracovník monitorovací služby Mark Parrington. Sledování požárů na americkém západě bude v příštích týdnech pokračovat.

Požáry v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu od srpna sežehly území o ploše kolem 18.000 kilometrů čtverečních. Zemřelo tam 36 lidí a je zničeno několik obcí. Kouř z nich byl patrný i nad stovky kilometrů vzdáleným Michiganem. Úlevu by mohly přinést bouřky a déšť, který předpovídají meteorologové.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krétu zasáhlo silné zemětřesení, zprávy o škodách zatím nejsou

18.09.2020 21:27 U řeckého ostrova Kréta dnes udeřilo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo v hloubce…

Francie hlásí rekordní počet nákažených

18.09.2020 20:36 Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 13.215 potvrzených případů nákazy…

Češi slavili konec epidemie na Karlově mostě, teď trhají rekordy, píší v…

18.09.2020 20:18 Aktualizováno Česká republika zaznamenala ve čtvrtek rekord v počtu denního nárůstu pozitivních případů. Denní…

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama