Skokový nárůst: Slovensko má přes 1000 případů covidu za den, epidemie sílí v Německu

V Německu přibylo ve středu 4058 nových případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Ministr zdravotnictví Jens Spahn označil epidemický vývoj v zemi za znepokojivý. Zároveň vyloučil, že by se vláda chystala zavést celostátní uzávěru jako na jaře.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V úterý se v Německu nákaza koronavirem potvrdila u 2828, během jediného dne se tak denní přírůstek zvýšil o více než 1200 případů. Více než ve středu přibylo potvrzených případů naposledy v první polovině dubna, uvedla agentura DPA. Na počátku dubna Německo registrovalo kolem 6000 případů denně.

V Německu, nejlidnatější zemi Evropské unie, se od začátku pandemie nakazilo 310.144 lidí, z toho 9578 s covidem-19 zemřelo. Zhruba 269.900 lidí se podle RKI již viru SARS-CoV-2 zbavilo.

Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět výrazně nižší než v Česku s přibližně osmkrát menším počtem obyvatel. Ve středu přibylo v ČR rekordních 5335 případů, což překonalo předchozí rekord z úterý o 878 případů.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn označil dnes epidemický vývoj v Německu za "znepokojivý". Podle něj souvisí aktuální nárůst počtu nakažených mimo jiné s tím, že se mladí lidé považují za "nezranitelné". Obyvatele ministr vyzval, aby nadále dodržovali hygienická opatření, a pomohli tak zabránit tomu, aby se situace dostala "mimo kontrolu". "Pokud se do boje zapojí 80 milionů lidí, šance viru výrazně klesnou," řekl Spahn. Problém nyní podle něj představují především společenská setkání a akce s účastí většího počtu lidí, jako jsou svatby či náboženské obřady.

Další zpřísnění opatření v boji s šířením koronaviru ministr zdravotnictví nevyloučil, celostátní uzávěra jako na jaře podle něj ale nehrozí. O viru a jeho šíření totiž podle něj ví nyní vědci mnohem více než na počátku pandemie, a je tak možné přijímat cílená opatření.

Znepokojení na tiskové konferenci se Spahnem vyjádřil také šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler. "Nevíme, jak se situace v Německu v příštích týdnech vyvine. Je možné, že uvidíme více než 10.000 nových případů denně," varoval.

V Rakousku za posledních 24 hodin zaznamenali rekordních 1209 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od počátku epidemie se nakazilo již 52.057 lidí, informovala dnes agentura agentura APA. S covidem-19 v zemi, která má 8,9 milionu obyvatel, zemřelo 838 lidí, z toho osm za poslední den.

Dnešní počet případů je nejvyšší od počátku epidemie v zemi. Překonán tak byl rekord z 26. března. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober nicméně upozornil, že čísla nelze bez výhrad srovnávat, neboť se nyní mnohem více testuje než na jaře. Situace je podle něj ale přesto závažná.

Zdaleka nejvíce nově nakažených hlásí opět hlavní město Vídeň (613), následované Dolními a Horními Rakousy (169 a 149), dvěma spolkovými zeměmi, které hraničí s Českem.

Slovensko poprvé během jednoho dne zaznamenalo přes tisíc nově potvrzených případů koronaviru. Ve středu podle ministerstva přibylo 1037 nakažených. Informoval o tom dnes premiér Igor Matovič, který zároveň vybídl obyvatele země k zodpovědnosti. Rekordní čísla nakažených má Slovensko druhý den po sobě. Také dvakrát větší Česko hlásí nové denní maximum infikovaných, a to 5335 případů za středu.

"Dnes je pro Slovensko vážná chvíle. Hygienici, sestry a lékaři s vypětím všech sil sotva zvládají nápor, který je již 30krát větší (podle počtu pozitivních) než v první vlně," napsal na sociální síti Matovič. Ještě na jaře patřilo Slovensko v Evropě k zemím s nejnižším výskytem koronaviru.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí minulý týden odhadl, že počet nových případů koronaviru bude stoupat a překročí hranici tisíc potvrzených nakažených denně. Podle něj totiž jistý čas potrvá, než se projeví dopad nových karanténních opatření.

Na začátku října pětimilionové Slovensko až na výjimky zavedlo například povinné nošení roušek i venku, omezilo hromadné akce a konání některých z nich zakázalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 12:43 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 12:36 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Ursula von der Leyenová má negativní test na koronavirus

21.10.2020 12:01 Test na koronavirus, který si nechala udělat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama