Covid-19 má na světě už 150 000 obětí

Nemoc covid-19 si na celém světě vyžádala už více než 150.000 obětí, přičemž nejvíce se dnes o růst tragické bilance postaraly Spojené státy a Čína. V USA od čtvrtka zemřelo 1400 nakažených lidí, což je ale méně než v předchozích dnech. Čína, kde je nyní epidemie na ústupu, se do statistik zapsala černým písmem poté, co město Wu-chan opravilo celkovou bilanci a doplnilo do ní dodatečně 1290 mrtvých.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Tempo, jímž roste celosvětový počet obětí koronaviru, je nyní nebývale rychlé. Hranice 100.000 mrtvých dosáhly statistiky teprve před týdnem, od té doby se tedy bilance zvýšila o polovinu. Nejhorší je nyní situace ve Spojených státech, které mají nejvíce nakažených i obětí. Infikovaných je tam přes 680.000, o 33.000 více, než ve čtvrtek. Mrtvých registrují americké úřady na 34.500.

Dvě třetiny z celosvětového počtu obětí nicméně stále připadají na Evropu, kde nejvíce mrtvých hlásí Itálie, Španělsko, Francie, Británie a Belgie. Na jihu Evropy se nyní situace stabilizuje - za poslední týden například přírůstek obětí v Itálii jen dvakrát překročil 600, vůbec nejnižší za poslední dobu byl v neděli, kdy úřady registrovaly 431 mrtvých, za poslední den zemřelo 575 lidí. Podobně je na tom Španělsko, kde za posledních 24 hodin zaznamenali 585 úmrtí.

Větší nápor zažívá Británie, kde za poslední den zemřelo 847 lidí, a Francie, kde mrtvých přibylo 761. Na francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle se koronavirem nakazila téměř polovina z 2300 členů posádky. Mezník 5000 už překročil počet úmrtí spojovaných s koronavirem v Belgii, kde oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech. V přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa. K pětitisícové hranici se přiblížil počet obětí covid-19 v Íránu, nakažených je téměř 79.500. Rekordní nárůst počtu lidí nakažených koronavirem k dnešku ohlásily Rusko a Ukrajina.

Jasnější obrysy získává obraz toho, jak pandemie zasáhla světovou ekonomiku - historicky nevídaný pokles zažila Čína, kde hospodářství v prvním čtvrtletí kleslo oproti loňsku o 6,8 procenta. Na Čínu se pozornost obrátila i kvůli dodatečné změně bilance obětí ve Wu-chanu. Chyba podle Pekingu vznikla, když na počátku šíření nákazy zdravotnický personál přetížený náporem pacientů nezvládal údaje hlásit úřadům.

Podezření, že v Číně a zvláště ve Wu-chanu je ve skutečnosti více případů, než úřady tvrdí, se ozývala z různých stran, třeba od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale dnes uvedla, že nová bilance je výsledkem snahy čínských úřadů zdokumentovat všechny případy. Podobnou revizi prý časem udělají i jiné země.

Trump řekl, že mimořádně tvrdým dopadům epidemie na ekonomiku podobným těm v Číně, kde podle agentury AP zažilo hospodářství nejhorší čtvrtrok od začátku tržních reforem v roce 1979, chce předejít včasným uvolňováním restrikcí. Otevírání americké ekonomiky se podle šéfa Bílého domu má dít po etapách, "stát po státu" a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. Hospodářství států Evropské unie by měl podpořit balíček, který dnes schválil Evropský parlament - ten má umožnit mimo jiné pružné využití unijních fondů v současné krizi.

Například v New Yorku, kde je potvrzeno kolem 8900 úmrtí na covid-19, se zpřísňuje protikoronavirový režim. Dnes večer (v sobotu po půlnoci SELČ) vstupují v platnost nová protiepidemická opatření včetně povinnosti nosit na veřejných místech roušky. Ty budou od pondělí ve veřejné dopravě a v obchodech povinné také v německé spolkové zemi Sasko sousedící s Českem. Stejný krok hodlá brzy podniknout i Meklenbursko-Přední Pomořansko.

V Německu se přitom šíření viru zpomaluje - každý infikovaný nakazí v průměru už jen 0,7 dalších lidí. I proto se tamní nemocnice chystají k postupnému návratu do běžného režimu. V ohrožení je přesto letošní ročník Oktoberfestu, tradičního mnichovského pivního festivalu, který každoročně navštíví kolem šesti milionů lidí z celého světa.

V uvolňování opatření pokračuje Dánsko, kde se od pondělka budou moci otevřít kadeřnické a kosmetické salony či autoškoly. Polsko pokračuje v přípravě prezidentských voleb, v nichž budou lidé v květnu hlasovat korespondenčně.

Hospodářská komise OSN pro Afriku (UNECA) dnes oznámila, že pandemie pravděpodobně připraví o život více než 300.000 Afričanů a až 29 milionů obyvatel kontinentu uvrhne do extrémní chudoby. Komise proto požádala dárce o finanční pomoc pro Afriku ve výši 100 miliard dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko uvažuje o zavření tří dolů v příštích měsících

02.06.2020 22:07 Koronavirová pandemie nutí Polsko urychlit odchod z uhelného sektoru a země zvažuje, že v příštích…

Denní počet obětí covidu-19 ve Francii po delší době převýšil 100

02.06.2020 21:27 Francie poprvé za posledních 13 dní ohlásila více než 100 nových obětí nemoci covid-19.…

Itálie hlásí za den méně úmrtí s covidem-19, ale více nakažených

02.06.2020 20:21 Itálie za poslední den eviduje 318 nových případů nákazy koronavirem, z toho 187 v regionu…

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 17:38 Aktualizováno Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

Související:

Právě se děje

Další zprávy