Covid-19: Na Slovensku rychleji přibývá nakažených, zejména v jednom okresu

Slovensko poprvé od konce dubna zaznamenalo tři dny po sobě dvouciferný počet nových případů nákazy koronavirem. Infikovaní přibývají zejména v jednom z okresů na severu země, kde úřady v reakci zavedly omezení ve snaze šíření choroby covid-19 zpomalit. Premiér Igor Matovič pro případ přetrvávajícího nárůstu počtu nakažených upozornil na možnost opětovného zavedení restrikcí včetně uzavření hranic.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ve čtvrtek testy odhalily na Slovensku dalších 13 nakažených koronavirem, z toho sedm pacientů pochází z okresu Čadca nedaleko hranic s Českem. Také ve středu byla zhruba polovina z 23 potvrzených případů infekce zjištěna právě ve zmíněném regionu. Celkově tam hygienici hlásí tři desítky nakažených.

Město Čadca v reakci na šíření koronaviru ode dneška uzavřelo základní školy, sportovní zařízení a další veřejné budovy. Neuskuteční se ani dříve naplánované společenské či sportovní akce. Podobná karanténní opatření zavede v pondělí i město Krásno nad Kysucí, které leží nedaleko Čadce.

Úřad hlavního hygienika informoval, že rostoucí počet potvrzených případů nákazy na Slovensku v posledních dnech je výsledkem dohledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s dříve infikovanými. Bratislava v uplynulých týdnech na celostátní úrovni zrušila většinu karanténních opatření proti šíření koronaviru.

"Když budeme vidět, že čísla nadále rostou, bude to zrcadlo naší nezodpovědnosti. V takovém případě budeme muset přistoupit k restriktivním opatření, možná i k uzavření hranic," řekl Matovič v dnešní diskusní relaci Rádia Expres.

Podle předsedy slovenské vlády druhé vlně koronaviru čelí Chorvatsko, které patří v létě k oblíbeným destinacím Slováků pro trávení dovolené a které Bratislava dříve zařadila v souvislosti s pandemií covidu-19 mezi takzvané bezpečné země.

"Musíme být připravení, že si možná někdo bude plánovat dovolenou, ale najednou možná bude zákaz do dané země cestovat. Nebo když se bude vracet zpět, měl by nastoupit do karantény. Otevřené hranice způsobují, že počet případů stoupá. Já se obávám, že když to takto půjde dál, je to otázka několika týdnů, že se znovu začnou zavírat hranice i v rámci Evropy," uvedl Matovič ke koronavirové nákaze.

Od propuknutí pandemie covidu-19 mělo Slovensko ve srovnání s jinými evropskými zeměmi nízký počet nakažených. Celkově úřady v zemi pod Tatrami, která má zhruba 5,5 milionu obyvatel, dosud zaznamenaly 1643 nakažených, z nichž se výrazná většina již uzdravila a 28 pacientů s koronavirem zemřelo. Celkově země hlásí 160 aktivních případů infekce, minulý týden to bylo méně než 100 pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jourová vyzvala ke společnému boji proti nenávisti na internetu

06.07.2020 13:14 Evropská unie potřebuje závazná společná pravidla, která by přiměla internetové sociální sítě…

V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavný Louvre

06.07.2020 12:29 V Paříži dnes pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené…

Francie Huawei nezakáže, provozovatele 5G od ní ale odrazuje

06.07.2020 11:47 Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních…

V Německu se koronavirem nově nakazilo 219 lidí

06.07.2020 10:58 Nákazu novým koronavirem v Německu testy za poslední den potvrdily u dalších 219 lidí, což je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy