Covid-19 se opět šíří v Barceloně. Lidé by neměli vycházet, zavírají se kina a kluby

Téměř tří milionů obyvatel Katalánska v metropolitní oblasti Barcelony se týkají nová opatření, která dnes kvůli zvýšenému počtu nových případů nákazy koronavirem schválila vláda tohoto autonomního regionu na severovýchodě Španělska a které poté potvrdil soud.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Od soboty ráno budou v této části Katalánska 15 dní zakázána shromáždění více než 10 lidí, uzavřou se divadla a kina a restaurace musí omezit návštěvnost na polovinu. Informují o tom místní média.

Obyvatelé Barcelony a několika dalších částí její metropolitní oblasti mají také na výzvu úřadů omezit vycházení z domu na nejnutnější důvody, jako je cesta do práce, k lékaři či na nákup základního zboží. Toto je ale pouze doporučení, uvedla regionální vláda.

"Je třeba jednat rychle, abychom se vyhnuli situaci, jakou jsme měli v březnu," zdůvodnila mluvčí Meritxell Budóová nová opatření s odkazem na období, kdy Španělsko zažívalo nejhorší fázi pandemie covidu-19, jíž bylo právě Katalánsko a madridský regiony zasaženy nejvíce. Nová opatření v Barceloně zahrnují i zákaz návštěv v domovech pro seniory či uzavření tělocvičen, kin či divadel. Muzea či knihovny se zavírat nemusí.

V celém Španělsku přibylo za posledních 24 hodin podle ministerstva zdravotnictví 628 nakažených koronavirem, což je nejvíce v zemi od 8. května, uvedl El País. Nejvíce případů přibylo podle ministerstva zdravotnictví v Aragonii (253) a sousedním Katalánsku (121), o den dříve to bylo v těchto regionech 266 (Aragonie) a 142 (Katalánsko).

Podle katalánského ministerstva zdravotnictví ale přibylo za posledních 24 hodin v tomto regionu 1111 nakažených, o den dříve to bylo 1293 nových případů. Tato čísla se výrazně liší od údajů španělského ministerstva zdravotnictví, to totiž uvádí jen případy potvrzené testem PCR.

Podobnou výzvu k omezení pohybu, jakou dnes vydala katalánská vláda pro Barcelonu, vydala už ve čtvrtek vláda sousedního regionu Aragonie. Ta vyzvala lidi žijící v Zaragoze, která je metropolí Aragonie a má asi 700.000 obyvatel, aby omezili cesty do města a z města. Úřady rovněž rozšířily výzvu k omezení pohybu i na další oblasti v provincii Lleida.

Už v úterý katalánská vláda vyzvala obyvatele tří čtvrtí ve městě L'Hospitalet de Llobregat, které sousedí s Barcelonou a je součástí barcelonské aglomerace, aby kvůli zvýšenému výskytu nákazy omezili vycházení z domu jen na nejnutnější případy. Barcelona má asi 1,6 milionu obyvatel, celá metropolitní oblast asi pět milionů obyvatel.

V celém Katalánsku také už od minulého týdne platí povinnost nošení roušek na veřejnosti. K tomuto opatření za posledních týden přistoupila i řada dalších regionů.

Ve Španělsku se koronavirus SARS-CoV-2 dosud potvrdil u 260.255 lidí, z toho 28.420 v souvislosti s nákazou zemřelo. Podle celkových údajů od vypuknutí pandemie je nejpostiženějším regionem stále madridský, který za posledních 24 hodin eviduje 40 nových případů, o 24 více než o den dříve.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama