Covid-19: Slovensko a Polsko opět hlásí rekordní přírůstek nakažených

Slovensko druhý den po sobě zaznamenalo rekordní přírůstek potvrzených nových případů nákazy koronavirem. Ve středu přibylo v zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, 360 infikovaných, v úterý to bylo 338 nakažených. Informovalo o tom dnes národní centrum zdravotnických informací.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Počty nakažených na Slovensku začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci a v srpnu pak úřady opakovaně registrovaly trojciferné denní přírůstky infikovaných. Denní nárůst potvrzených případů nakažených se v září ještě zrychlil.

Celkově Slovensko eviduje 3610 aktivních případů nákazy. V nemocnicích je 119 pacientů s potvrzeným onemocněním covid-19, z toho 14 lidí se nachází na jednotkách intenzivní péče.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí dříve v tomto týdnu řekl, že stávající opatření nedokázala zpomalit šíření nákazy. Jeden infikovaný na Slovensku totiž nakazí v průměru více než jednoho dalšího člověka.

Kvůli šíření nákazy Slovensko minulý týden zařadilo Česko na svůj seznam takzvaných rizikových zemí, což v praxi vedlo k omezení při cestování. Slovenské úřady by také měly rozhodnout, zda k rizikovým zemím přidají rovněž Maďarsko a Rakousko.

Na Slovensku sice nadále platí například povinné nošení roušek nebo jiný způsob překrytí nosu a úst v interiérech budov, jakož i omezení při pořádání hromadných akcí, podle Krajčího jsou ale omezení mírnější než v některých jiných státech.

V Polsku se za posledních 24 hodin potvrdila nákaza koronavirem u 1136 lidí. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku epidemie, informovala dnes stanice TVN24. V Maďarsku podle vládního webu přibylo za den 750 nových případů infekce. Úřady hovoří o druhé vlně epidemie.

Od počátku epidemie se v Polsku, které má zhruba 38 milionů obyvatel, virem SARS-CoV-2 nakazilo už 82.809 lidí. S covidem-19 zemřelo v zemi 2369 infikovaných, z toho 25 během uplynulého dne.

Aktuální denní bilance je nejvyšší od počátku epidemie covidu-19 v Polsku. Teprve podruhé překonal počet nakažených hranici tisíce. Poprvé hlásila Varšava přes tisíc případů v sobotu.

Nejvíce nových případů se potvrdilo v Malopolském vojvodství, které hraničí se Slovenskem. Po Pomořanském je na třetím místě Slezské vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem.

V Maďarsku se koronavirem od počátku epidemie nakazilo 21.200 lidí, uvádí vládní web. Za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 750 testovaných. Aktivních případů infekce je nyní přes 15.000. Téměř čtyřicet procent z nich v Budapešti. Druhou nejvíce zasaženou oblastí je Pešťská župa v okolí hlavního města.

S covidem-19 v Maďarsku zemřelo za 24 hodin dalších sedm lidí, a celková bilance tak vzrostla na 709 mrtvých.

Data podle maďarského vládního webu ukazují, že se země potýká s druhou vlnou epidemie. Už minulý týden maďarská vláda rozhodla o rozšíření povinnosti nošení roušek či zkrácení otevírací doby restaurací a barů.

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes spolu s ministrem vnitra Sándorem Pintérem navštívil jednu z budapešťských nemocnic. Na videu, které předseda vlády zveřejnil, jeden z lékařů říká, že péči o nemocné zvládají, potýkají se ale s velkým množstvím lidí, kteří se chtějí nechat otestovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie a Nizozemí pod náporem epidemie, počty nakažených trhly nový rekord

30.10.2020 17:17 Aktualizováno V Belgii za posledních 24 hodin přibylo téměř 24 tisíc lidí nakažených koronavirem, což je vůbec…

Slovensko eviduje rekordní přírůstek nakažených, v Polsku se zavřou…

30.10.2020 16:57 Aktualizováno Laboratoře na pětimilionovém Slovensku ve čtvrtek odhalily rekordních 3363 nově nakažených…

Polskem hýbe protipotratový zákon, prezident Duda navrhne jeho zmírnění

30.10.2020 16:46 Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového…

V Rakousku došlo k "explozi" epidemie, nemocnice budou brzy na hranici…

30.10.2020 16:28 Rakousko poprvé překročilo hranici 5000 nově nakažených koronavirem za jeden den, a to výrazně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama