Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc obětí

Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej. Vir vyvolává onemocnění covid-19 s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a chronicky nemocní pacienti.

Celkový počet infikovaných ve světě překročil podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici šesti milionů, obětí je celosvětově více než 369.000 a vyléčených je dosud přes 2,5 milionu.

Nákaza zasáhla podle JHU 188 zemí a území a rozšířila se na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Posledním zasaženým světadílem byla Jižní Amerika, kde se nemoc poprvé vyskytla 25. února v Brazílii.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli epidemii vyhlásila 30. ledna globální stav zdravotní nouze, učinila tak teprve pošesté ve své historii. Za pandemii vyhlásila WHO šíření nákazy 11. března. Jedná se tak o druhou pandemii chřipkových virů ve 21. století, první byla pandemie prasečí chřipky v letech 2009 až 2010 při níž zemřelo na 18.500 lidí. Z chřipkových virů měla od začátku 20. století nejvíce obětí pandemie španělské chřipky, která si v letech 1918 až 1920 vyžádala na 40 milionů mrtvých.

Situace v Číně se postupem času uklidnila a od konce dubna zde přibývají již jen jednotky nových případů. Novými ohnisky nákazy se poté staly Spojené státy a Evropa, kde první tři případy nemoci ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii. V Evropě byla situace nejhorší koncem března a v dubnu, většina zemí již má v současnosti vrchol pandemie za sebou. Křivky údajů s počty obětí a nakažených již klesají také v USA.

Za nové epicentrum pandemie ohlásila WHO koncem května Latinskou Ameriku. Alarmující situace je zejména v Brazílii, kde v posledních dnech přibývá přes 20.000 nakažených denně a země je v jejich celkovém počtu na druhém místě na světě. Afrika se během pandemie podle WHO vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti epidemiím.

Největší počet nakažených na světě mají Spojené státy, kde je aktuálně přes 1,7 milionu případů onemocnění covid-19 a přes 103.000 mrtvých. V Evropě je v současnosti zhruba dva miliony nakažených a přes 170.000 mrtvých. Nejzasaženější evropskou zemí byla zpočátku Itálie, poté se mezi nejpostiženější státy zařadilo i Španělsko, Francie a Británie, která eviduje nejvíce obětí. Největší počet nakažených hlásí Rusko.

Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy koronavirem 1. března, všichni nakažení přicestovali z Itálie. Na konci téhož měsíce překročil počet lidí s prokázaným koronavirem číslo 3300. Do dnešního dne testy potvrdily 9230 případů, celkem bylo testováno přes 436.000 lidí. První úmrtí člověka s koronavirem bylo ohlášeno 22. března, s nemocí covid-19 dosud zemřelo 319 lidí. Uzdravilo se 6546 pacientů.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína USA (Spojené státy americké) Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy