COVID-19: Třináct států EU má kvůli restrikcím obavy o demokracii

Třináct zemí Evropské unie dalo najevo své obavy ohledně restriktivních opatření přijímaných kvůli pandemii koronaviru a jejich dopadu na principy právního státu, demokracie a základních hodnot sedmadvacítky. O tomto prohlášení, které jménem zbývajících 12 států zveřejnilo nizozemské ministerstvo zahraničí, dnes informuje agentura DPA. Česká republika mezi nimi není.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

COVID-19: Třináct států EU má kvůli restrikcím obavy o demokracii
doporučujeme

Maďarský parlament tento týden schválil zákon posilující pravomoci vlády Viktora Orbána. Ta může řídit zemi pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu poslanců a to po neomezeně dlouhou dobu. Podle kritiků je zneužitelná také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

V prohlášení 13 zemí sice Maďarsko výslovně zmíněno není, ale uvádí se v něm, že "opatření je třeba omezit na ta nutně potřebná, mají být přiměřená a časově ohraničená, mají být pravidelně prověřována a mají být v souladu s mezinárodním právními závazky". Píše se v něm také, že kroky proti šíření koronaviru nemají omezovat možnost dát najevo svůj názor a svobodu tisku.

Prohlášení podepsalo kromě Nizozemska také Německo, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko. "Musíme tuto krizi společně překonat a na této cestě společně ctít naše evropské principy a hodnoty," uvedly tyto země. Přivítaly oznámení Evropské komise, že bude opatření států zavedená ve snaze zabránit šíření koronaviru podrobně monitorovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Kaczynski chce volby polského prezidenta do 28. června

27.05.2020 19:55 Aktualizováno Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je…

Francie oznámila dalších 66 úmrtí lidí s covidem-19

27.05.2020 19:31 Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy