Covid-19 vrhá lidi do chudoby. Itálie jejich podporu nezvládá

V Itálii přibývá chudých lidí. Základní potraviny jim doručuje charita a vznikla i potravinová sbírka. Stát nezvládá dodávat finanční podporu nejohroženějším skupinám obyvatel ani firmám. Do výdejen jídla chodí už i rodiny, které nikdy předtím v krizi nebyly, tvrdí provozovatelka jedné z nich.

V Itálii přibylo v důsledku koronakrize mnoho chudých. Pomalý a složitý byrokratický proces získávání státní podpory znamenal, že pouze třicet procent firem získalo finanční prostředky, které stát sliboval. Nárůst chudoby reflektuje vyšší poptávka o jídlo zdarma. Dobrovolníci v Nonna Roma nyní dodávají potraviny 7 500 rodinám, přičemž před pandemií donášeli jídlo pouze třem stovkám rodin, píše deník The Guardian.

„Jsou to noví chudí,“ řekl jeden z dobrovolníků Alberto Campailla. „Jsou mezi nimi místní dělnící, kteří přišli o práci … ale také mladí profesionálové, kteří mají drasticky snížené příjmy“. Campailla také varoval před rizikem neschopnosti lidí platit nájem a možné ztráty jejich domovů.

Podle odhadů sdružení zemědělců Coldrietti se do chudoby tento rok dostane kolem jednoho milionu Italů. „Děje se to všem před očima,“ uvedl ekonom ze sdružení Lorenzo Bazzana. „Rodiny, které nebyly v obtížích předtím, nyní jsou a obracejí se na potravinářské banky o pomoc“.

Další nárůst žadatelů o jídlo sleduje polévková výdejna v římské čtvrti Trastavere. Vydávání jídla je nejen pomalejší kvůli nařízením proti šíření koronaviru, ale fronta je i mnohem delší. „Posunuli jsme se od tří set dávek na pět set,“ pověděla provozní kuchyně katolické charity Sant‘Egidio Lucia Lucchiniová.

Podle Lucchiniové na začátku pandemie chodili pro jídlo hlavně lidé bez domova, kteří nevěděli co se děje. „Někteří byli dokonce pokutování za to, že stojí na ulici,“ posteskla si. Následně prý začali chodit i nový lidé, kteří ztratili svůj příjem a neměli se na koho jiného obrátit.

Nedaleko této polévkové výdejny se nachází palác, kde italský premiér Giuseppe Conte probíral záchranu hospodářství země. Řekl tehdy, že Itálie pravděpodobně překoná plánovaný schodek deset procent z domácího produktu a že podniky bojující o přežití nemohou čekat do září, než vláda předloží komplexní plán na oživení ekonomiky.

„Je zde velké zpoždění, pokud jde o platby společnostem a jednotlivcům,“ okomentoval situaci v Itálii spolupředseda výzkumné společnosti Teneo Wolfango Piccoli. „Ačkoli se každý soustředí na velké postavy, to na čem opravdu záleží, je schopnost státu dávat peníze těm nejslabším členům společnosti. S tímto má Itálie veliký problém“.

Mezitím co se politikové potýkají s ekonomickým plánem, přijalo spoustu supermarketů iniciativu „spesa sospesa“ (odložené nakupování). To je obdoba české potravinové sbírky, kdy jsou darované potraviny následně rozdány charitami potřebným.

S nepříjemnou situací se potýká také Enzo Russo, který s manželkou vlastní květinářství ve čtvrti Esquilino. „Potřebujeme silnou reakci od vlády, pokud bude takto pokračovat, mohlo by to být pro nás velmi nebezpečné,“ sdělil.

Do schválení fondu obnovy Evropské unie je jedinou možností Itálie, jak získat peníze z Bruselu, program Sure, který poskytuje zejména hotovost na další projekty. Ale i přes schválení fondu obnovy nebudou peníze rozdělovány až do prvního ledna. Státy čerpající z fondu musí zajistit, aby finanční pomoc nebyla zbytečná a zároveň se zavázat, že budou investovat do projektů přinášejících hospodářský růst.

Související

Více souvisejících

Itálie chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy