Covid byl loni na Slovensku třetí nejčastější příčinou úmrtí

Na Slovensku loni podlehlo onemocnění covid-19 4004 lidí. V pětimilionové zemi to byla třetí nejčastější příčina úmrtí, která se na celkovém počtu zesnulých podílela 6,8 procenty. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"Koronavirus se stal masivní příčinou úmrtí až při druhé vlně pandemie. Více než 97 procent úmrtí, která jsou připisována onemocnění covid-19 jako hlavní příčině, nastalo v posledním čtvrtletí 2020," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická. Počet úmrtí po nákaze koronavirem začal v zemi výrazně stoupat loni v říjnu.

V přepočtu na 100.000 obyvatel zemřelo loni na Slovensku nejvíce lidí za posledních 70 let. V absolutním vyjádření to bylo přes 59.000 osob, tedy o deset procent více v porovnání s průměrem předchozích pěti let a podle dřívějších informací statistiků nejvíce od druhé světové války. Hlavní příčinou vyšších úmrtí v zemi byla právě koronavirová nákaza.

Z 22 sledovaných skupin onemocnění, podle kterých se vyhodnocují příčiny úmrtí, oproti průměru předchozích pěti let narostl počet úmrtí u devíti skupin a poklesl u osmi. Přibylo úmrtí na kardiovaskulární a také nádorová onemocnění, která jsou na Slovensku dlouhodobě nejčastějšími příčinami úmrtí.

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko také dříve v tomto roce. Ve druhé polovině února a na začátku března byla země v přírůstku úmrtí na covid-19 v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. Denně přibýval i trojciferný počet zesnulých na covid-19, nyní to je podle národního centra zdravotnických informací kolem 60 úmrtí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama