Covid byl loni na Slovensku třetí nejčastější příčinou úmrtí

Na Slovensku loni podlehlo onemocnění covid-19 4004 lidí. V pětimilionové zemi to byla třetí nejčastější příčina úmrtí, která se na celkovém počtu zesnulých podílela 6,8 procenty. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"Koronavirus se stal masivní příčinou úmrtí až při druhé vlně pandemie. Více než 97 procent úmrtí, která jsou připisována onemocnění covid-19 jako hlavní příčině, nastalo v posledním čtvrtletí 2020," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická. Počet úmrtí po nákaze koronavirem začal v zemi výrazně stoupat loni v říjnu.

V přepočtu na 100.000 obyvatel zemřelo loni na Slovensku nejvíce lidí za posledních 70 let. V absolutním vyjádření to bylo přes 59.000 osob, tedy o deset procent více v porovnání s průměrem předchozích pěti let a podle dřívějších informací statistiků nejvíce od druhé světové války. Hlavní příčinou vyšších úmrtí v zemi byla právě koronavirová nákaza.

Z 22 sledovaných skupin onemocnění, podle kterých se vyhodnocují příčiny úmrtí, oproti průměru předchozích pěti let narostl počet úmrtí u devíti skupin a poklesl u osmi. Přibylo úmrtí na kardiovaskulární a také nádorová onemocnění, která jsou na Slovensku dlouhodobě nejčastějšími příčinami úmrtí.

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko také dříve v tomto roce. Ve druhé polovině února a na začátku března byla země v přírůstku úmrtí na covid-19 v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. Denně přibýval i trojciferný počet zesnulých na covid-19, nyní to je podle národního centra zdravotnických informací kolem 60 úmrtí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama