Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy koronavirem od propuknutí pandemie nemoci covid-19, přibylo 338 infikovaných. Informovalo o tom národní centrum zdravotnických informací. V zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, tak denní nárůst počtu nově zjištěných nakažených poprvé přesáhl hranici 300.

Marek Krajčí (ministr SR)
doporučujeme

Bratislava by měla do pátku rozhodnout, zda mezi rizikové země zařadí také Maďarsko a Rakousko; Česko se dostalo do červené kategorie na slovenském seznamu již minulý pátek, což v praxi vedlo k omezením při cestování.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí na dnešní online tiskové konferenci uvedl, že stávající kroky proti šíření koronaviru zatím nedokázaly snížit reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí jeden infikovaný v průměru nakazí. Nyní je tato hodnota na úrovni 1,15. Podle ministra by bylo optimální, pokud by kleslo alespoň na úroveň jedna.

Odpoledne se Krajčí vyslovil pro zpřísnění karanténních opatření, naznačil například možnost omezení počtu lidí na hromadných akcích. "Když pětinásobně snížíte počet lidí na akci, pětadvacetinásobně zvýšíte jejich ochranu," řekl ministr novinářům. Očekává rovněž rozhodnutí ohledně případného zařazení Maďarska a Rakouska mezi rizikové země.

Podle Krajčího z epidemiologického hlediska nemají smysl různé výjimky z omezení při příjezdu lidí z rizikových zemí. Například při cestách z Česka na Slovensko nemusejí předkládat negativní výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény kromě jiných pendleři, pracovníci ve vybraných profesích včetně zdravotnictví a dopravy či studenti.

Premiér Igor Matovič řekl, že epidemiologové by měli přijít s návrhy, které dokáže pochopit i veřejnost. Podle něj ale bude potřeba přijímat další opatření proti šíření koronaviru, pokud počty pozitivně testovaných budou dále stoupat. Na jaře patřil Matovič k zastáncům pomalého uvolňování karanténních opatření, v uplynulých týdnech naopak podporoval spíše méně přísná omezení.

Počty nakažených na Slovensku začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci a v srpnu pak úřady opakovaně registrovaly trojciferné denní přírůstky infikovaných. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených, a to 290, slovenské úřady zaznamenaly minulý pátek.

Slovensko podle Krajčího do dvou až tří týdnů dosáhne plného využití stávajících kapacit testování, tedy 7500 analyzovaných vzorků denně. Ministr řekl, že Bratislava v krátké době nakoupí testy, které výsledek testu ukážou už za hodinu. To by znamenalo výrazné zrychlení oproti obvyklému způsobu analýzy.

Krajčí také upozornil zejména na nedostatečné kapacity regionálních hygienických úřadů, které dohledávají kontakty nakažených. Ty byly podle něj naplněny v Bratislavě, kde hygienici museli zůstat déle v práci nebo vyčlenit další lidi na mapování kontaktů nakažených. Ministerstvo oslovilo například mediky, aby hygienikům pomohli.

Na Slovensku nadále platí povinné nošení roušek nebo jiný způsob překrytí nosu a úst v interiérech budov, opatření se vztahuje také na starší žáky ve školách. Omezen je rovněž počet účastníků hromadných akcí. Epidemiologům se ale nepodařilo prosadit některé návrhy na zpřísnění karanténních omezení.

V Česku, které má zhruba dvojnásobně více obyvatel oproti Slovensku, laboratoře v úterý potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí. To je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama