Slovensko má poprvé přes 2000 nakažených za den, senioři v Polsku nemají vycházet

Denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000 osob. V pětimilionové zemi pod Tatrami přibylo 2075 infikovaných při rekordním počtu 14.010 provedených testů. Informovalo o tom dnes národní centrum zdravotnických informací.

Ilustrační foto
doporučujeme

Skokový nárůst nakažených laboratoře zaznamenaly minulý týden, kdy poprvé za jeden den testy zjistily přes 1000 infikovaných. Dosavadní maximum ze středy tohoto týdne bylo 1929 potvrzených případů nákazy.

"Situace je vážná, stále není pod kontrolou. Prakticky každým dnem máme rekordní přírůstky. Nárůst počtu infikovaných na Slovensku a v Česku je téměř identický," řekl po jednání pandemické komise vlády slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Česko, které má zhruba dvojnásobně více obyvatel oproti Slovensku, patří z hlediska nových případů v přepočtu na obyvatele k nejpostiženějším zemím. Ve čtvrtek testy potvrdily v ČR nákazu u 9721 lidí.

Podle Krajčího počty případů budou na Slovensku stoupat i v příštím týdnu, byť mírně kleslo takzvané reprodukční číslo, které uvádí, kolik dalších lidí jeden infikovaný nakazí.

Ve slovenských nemocnicích stoupá počet hospitalizovaných lidí s koronavirem i pacientů, kteří museli být napojeni na plicní ventilaci. Některá zdravotnická zařízení již omezila naplánované zákroky či požádala úřady o povolání ambulantních lékařů. Zdravotníkům pomáhá i armáda. Téměř 700 zdravotnických pracovníků bylo pozitivně testováno na koronavirus.

Slovensko na začátku října začalo postupně zpřísňovat karanténní opatření. Země vyhlásila nouzový stav, který například umožňuje nasadit zdravotníky do práce i bez jejich souhlasu, rovněž zakázalo shromažďování více než šesti osob kromě členů jedné domácnosti.

Nová omezení naposledy vstoupila v platnost ve čtvrtek. Až na výjimky je na Slovensku zakázáno pořádání hromadných akcí, roušky jsou povinné ve městech a obcích i venku. Restaurace nemohou podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech a platí omezení počtu zákazníků, kteří se v jednom okamžiku mohou nacházet v prodejnách.

Parlament změnou příslušného zákona tento týden posílil pravomoci úřadu hlavního hygienika a upravil jeho postup při nařizování omezení. Učinil tak po upozornění generální prokuratury, že podle ní byla dřívější opatření hlavního hygienika v souvislosti s koronavirem nezákonná. Ústavní soud odmítl podnět opozice na prozkoumání souladu dvou opatření hlavního hygienika s ústavou; soud to zdůvodnil nedostatkem pravomocí.

Polsko dnes oznámilo 7705 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 132 úmrtí za uplynulý den, uvedla agentura Reuters. O den dříve to bylo 8099 nových případů, což byl největší přírůstek za jediný den od začátku epidemie. Země se obává, že by se v nemocnicích mohlo být málo lůžek a ventilátorů.

V Polsku, které má přibližně 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo 157.608 lidí, z nichž 3440 nákaze podlehlo.

Polská vláda se ve čtvrtek rozhodla zpřísnit restrikce. V oblastech s vyšším rizikem nákazy se zavřou vysoké a střední školy i bazény, sportovní zápasy budou bez diváků a až do odvolání nebude možné pořádat ani svatební oslavy. Premiér Mateusz Morawiecki také vyzval starší spoluobčany, aby nevycházeli z domovů. Stejně tak všichni, kdo mají tu možnost, by podle něj měli pracovat z domova.

"Musíme vší silou šlápnout na brzdu. Je to nutné, abychom ochránili zdravotní systém. Pandemie zrychluje, růst je exponenciální," varoval ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

V červené zóně je nyní přibližně polovina území Polska včetně metropole Varšavy. Ve žluté zóně, kam patří zbytek polského území, jsou pravidla o něco mírnější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama