Covid v Evropě dál trhá rekordy. Některé země stále nejsou na vrcholu pandemie

Kvůli šíření nakažlivé varianty koronaviru omikron zaznamenalo několik evropských zemí nejvyšší denní nárůst počtu nakažených. Nebývalým tempem se epidemie šíří třeba v Německu, Polsku, Rusku, na Ukrajině, ale také v Česku. Naopak v Británii ustupuje, a tak dnes v Anglii skončila povinná opatření proti šíření nákazy. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) k použití v Evropské unii schválila antivirotikum paxlovid, které se na rozdíl od předchozích medikamentů podává v tabletkách.

Ilustrační foto

V Německu za úterý poprvé od začátku pandemie přibylo více než 200.000 nových případů infekce za den. Na mnoha místech země s 83 miliony obyvatel docházejí testovací kapacity, a tak skutečné počty nově nakažených budou zřejmě výrazně vyšší. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach už dříve upozornil, že vrchol současné vlny očekává v polovině února a že je třeba počítat s až 400.000 nakažených za jediný den. Na dnešek připadá druhé výročí dne, kdy se koronavirus v Německu poprvé prokazatelně objevil, tehdy u muže z Bavorska. Od té doby se nakazilo více než devět milionů lidí a přes 117.000 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Polsko za středu eviduje skoro 57.700 nových případů koronavirové infekce a tamní úřady se domnívají, že mnohem výraznější přírůstky zemi ještě čekají. Školáci od páté třídy výše dnes až do konce února přešli na distanční výuku, nejmladší žáci mají vyučování nadále ve třídách. Hygienici zvýšili testovací kapacity. V této zemi s přibližně 38 miliony obyvatel zemřelo 104.636 lidí z 4,6 milionu nakažených. V zemi, která je pod průměrem proočkovanosti Evropské unie, platí poměrně mírná opatření proti šíření nákazy. Restrikce nejsou navíc nijak přísně vymáhány, podotkla agentura Reuters.

Maďarsko rekordní nárůst nově nakažených s 20.174 případy oznámilo ve středu, dnes tamní úřady informovaly jen o něco málo nižším nárůstu. Šíření koronaviru výrazně zrychluje i na Slovensku, za středu laboratoře odhalily přes 14.250 pozitivních testů, což je druhý nejvyšší počet od začátku pandemie. Slovenské nemocnice zatím nečelí náporu nových covidových pacientů, dřívější pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 se ale zastavil. Osm z deseti pacientů, kteří tam nyní leží v nemocnicích, nebylo vůbec očkováno proti covidu-19 nebo má za sebou jen jednu dávku vakcíny. Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

Doposud podané posilující dávky vakcíny proti covidu-19 by mohly snížit počet budoucích hospitalizací v Evropě o 500.000 až 800.000, uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Pokračování programu očkování třetími dávkami by pak mohlo zamezit dalším až 500.000 hospitalizací.

Rekordní počty nakažených už sedmý den v řadě eviduje Rusko, přibylo jich přes 88.800. Ukrajina zaregistrovala skoro 32.400 nakažených, v zemi přitom ještě nepřevládla varianta omikron.

Současná vlna epidemie naopak ustupuje v Británii a v Anglii díky tomu ode dneška skončila povinnost nosit roušky v podstatě na všech veřejných místech a lidé se tam rovněž nemusejí prokazovat dokladem o očkování, negativním testu nebo nedávno prodělaném covidu. Majitelé a pořadatelé nicméně stále mají možnost preventivní opatření vyžadovat. Zakrývání obličeje proto například zůstane povinné třeba v londýnské veřejné dopravě. Další části Spojeného království si určují svoje koronavirová opatření samostatně. Podle televize Sky News je taky uvolňují, nicméně do omezenější míry než Anglie.

Covidové certifikáty přestane od pátku pro vstup do restaurací, barů či posiloven vyžadovat Katalánsko. Podle poradců vlády tohoto španělského regionu přestal být s šířením koronavirové varianty omikron tento druh opatření efektivní. Katalánsko k rušení opatření přistupuje, ačkoliv registruje druhý nejsilnější výskyt koronavirové infekce mezi španělskými regiony.

Za možný "důležitý příspěvek k mírnění dopadů covidu-19" označila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová antivirotikum paxlovid, které ke schválení v sedmadvacítce nyní doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Tento přípravek podle ní může u pacientů s covidem-19 zabránit závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci. Odborníci lékového regulačního úřadu vyzdvihují jeho vysokou účinnost a mírné vedlejší účinky. Doporučení musí ještě schválit Evropská komise, to se však považuje za formalitu.

Švédský úřad veřejného zdraví se rozhodl, že nevydá doporučení, aby se proti covidu-19 očkovaly děti ve věku od pěti do jedenácti let. Přínos vakcinace podle něj u této věkové skupiny nepřevažuje rizika. V Česku se s ní začalo v polovině prosince.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Čtyři unijní země vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů s Ruskem

23.05.2022 11:06 Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s…

Podle Dudy je načase podepsat novou dohodu o vztazích Polska a Ukrajiny

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Podle polského prezidenta je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a…

Zákazníkovi se nelíbila cena espressa, na kavárnu zavolal policii

22.05.2022 11:23 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemní plyn bude Evropa podle odborníků potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:04 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Související:

Právě se děje

reklama