Covid v Evropě trhá rekordy. Maximum nově nakažených nehlásí jen Česko

Pandemie nemoci covid-19 v České republice a dalších evropských státech sílí, některé země ohlásily denní maxima nově nakažených od začátku pandemie. Rekordní denní přírůstky hlásí Německo, Nizozemsko, Slovensko i Maďarsko, zatímco Polsko má nejvyšší bilanci od předchozí jarní vlny.

Ilustrační foto

Na Slovensku začne od půlnoci na čtvrtek celostátní karanténní uzávěra, která prozatím potrvá dva týdny. Částečný lockdown začal platit v některých městech italského regionu Jižní Tyrolsko, kde je jedna z nejhorších epidemiologických situací v Itálii.

Bratislava ke zpřísnění přistupuje kvůli přetíženým nemocnicím a po rekordních přírůstcích nových případů nákazy koronavirem. Součástí uzávěry bude výrazné omezení volného pohybu lidí. Výjimkou ze zákazu vycházení, kvůli kterému vláda vyhlásila nouzový stav, bude například cesta do zaměstnání nebo do školy, za nákupem nevyhnutelného zboží a služeb, na očkování nebo do přírody v rámci okresu. Omezení se v praxi projeví uzavřením řady prodejen či provozů volnočasových aktivit.

Po deseti dnech slovenská vláda opatření vyhodnotí, podle premiéra Eduarda Hegera se ale případné uvolnění restrikcí bude vztahovat pouze na očkované proti covidu-19 a na ty, kdo toto onemocnění prodělali. Pětimilionové Slovensko v úterý poprvé zaznamenalo denní přírůstek více než 10.000 nových případů koronavirové infekce. Počet covidových pacientů v nemocnicích vystoupil na 3200. Úřady už dříve varovaly, že překročení této hranice bude znamenat, že se země ocitla na prahu humanitární katastrofy.

Institut Roberta Kocha (RKI) v Německu za uplynulý den registroval rekordních 66.884 případů nákazy. Země se ode dneška řídí protiepidemickým zákonem. Pro cestování veřejnou dopravou nebo do zaměstnání je nově nezbytný doklad o očkování, prodělání nemoci nebo testu. Pravidla zpřísnily i některé spolkové země. Neočkovaní nesmějí v Bavorsku a Durynsku do obchodů, které neprodávají zboží denní potřeby. Skončit tam musejí také adventní trhy. V Severním Porýní-Vestfálsku mohou do restaurací a dalších volnočasových podniků už jen očkovaní nebo lidé s dokladem o prodělání nemoci.

Rekordní přírůstek registrovalo i Maďarsko, které oznámilo 12.637 nově nakažených za den a 176 úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Polsko zaznamenalo nejvíce nakažených od dubna, přibylo 28.380 infikovaných. Úterý přineslo nový rekord v počtu nakažených covidem i v Česku, kde testy odhalily 25.864 nových případů nákazy.

Rekordních více než 23.700 případů ohlásilo dnes Nizozemsko. Nemocnice se tam dostávají do problémů a vláda v pátek oznámí zpřísnění protiepidemického režimu, prohlásil ministr zdravotnictví Hugo de Jonge.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že v evropském regionu, který podle ní zahrnuje i části Asie, za poslední týden vzrostl počet případů nákazy koronavirem o 11 procent a v součtu 53 zemím hrozí do března dalších až 700.000 úmrtí způsobených nemocí covid-19. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí varovalo před velkou zátěží, pokud země nepřijmou opatření proti šíření infekce.

Částečná uzávěra začala platit ve 20 městech a obcích v regionu italského Jižního Tyrolska, platit má nejméně do 7. prosince. Platí zákaz nočního vycházení po 20:00, restaurace a bary mohou mít otevřeno maximálně do 18:00 a rozšířila se povinnost nosit respirátory. Itálie vykazuje čtvrtý nejnižší výskyt koronavirové nákazy. Vláda se přesto chystá zpřísnit pravidla pro neočkované a zavést dvě úrovně covidových certifikátů. Ta vyšší má být dostupná jen pro lidi, kteří dostali očkování nebo prodělali nemoc covid-19, a zpřístupní jim více míst.

Nový Zéland oznámil, že bude mít uzavřené hranice pro zahraniční návštěvníky ještě dalších pět měsíců. Plně naočkovaní cizinci budou moci do země postupně přijíždět od 30. dubna příštího roku, a to za splnění několika podmínek. Před odletem se budou muset prokázat negativním testem, ukázat očkovací průkaz a podstoupit další test po příletu.

Kvůli povinnému očkování zdravotníků je vypjatá situace na francouzském ostrově Martinik v Karibiku, kde lidé druhou noc v řadě stříleli po policii. Nepokoje pokračují i na nedalekém ostrově Guadeloupe, který je dalším zámořským územím Francie.

Počet nově registrovaných případů naopak klesá v Rusku, které zaznamenalo nejnižší denní přírůstek od 16. října. Za uplynulý den je to 33.558 případů nákazy a 1240 úmrtí.

Rakouská prokuratura zastavila vyšetřování týkající se ohniska koronavirové nákazy v lyžařském středisku Ischgl z března loňského roku. Chybějí podle ní důkazy, že by se někdo v souvislosti s propuknutím epidemie covidu-19 dopustil trestného činu.

Američtí vědci oznámili, že se jim podařilo vyvinout žvýkačku, která dokáže snížit množství viru SARS-CoV-2 ve slinách. Člověk s infekcí, který by žvýkačku používal, by tak podle nich nakazil mnohem méně lidí.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Otřes v rakouské politice: Končí Kurz i kancléř Schallenberg

02.12.2021 22:03 Aktualizováno Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se úplně stahuje z politiky. Chce se věnovat rodině, oznámil…

Finský úřad doporučil do 11 let očkovat jen rizikové děti

02.12.2021 21:13 Finský institut národního zdraví (THL) dnes doporučil očkovat vakcínou Pfizer/BioNTech jen děti od…

Papež vyzval k větší integraci migrantů v Evropě

02.12.2021 20:57 Papež František dnes, v první den své návštěvy na Kypru, vyzval k lepšímu zacházení s migranty a k…

Johnson dostal třetí dávku vakcíny a vyzval k tomu i ostatní Brity

02.12.2021 18:10 Britský premiér Boris Johnson dnes dostal posilující třetí dávku vakcíny proti covidu-19 a vyzval…

Polský parlament zamítl návrh zákona na celkový zákaz potratů

02.12.2021 17:58 Polští poslanci dnes podle očekávání velkou většinou hlasů zamítli návrh zákona, který by ženám v…

Další státy hlásí první výskyt koronavirové varianty omikron

02.12.2021 16:19 Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes…

Omikron může brzy představovat víc než polovinu případů v Evropě

02.12.2021 15:49 Varianta koronaviru omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů…

Německo směřuje k povinnému očkování. Neočkované nepustí ani do obchodů

02.12.2021 15:33 Aktualizováno Neočkovaní lidé v Německu nově nebudou smět do volnočasových zařízení, jako jsou kina a divadla, a…

Italský soud: Lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu

02.12.2021 14:49 Italská Státní rada, která má v Itálii roli nejvyššího správního soudu, rozhodla, že lékaři nemohou…

Evropská komise potrestala pět bank za kartel při obchodování s měnami

02.12.2021 13:16 Aktualizováno Evropská komise (EK) vyměřila nadnárodním finančním institucím UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit…

Související:

Právě se děje

reklama