ČR a dalších 13 států EU prosazují vznik unijní síly rychlé reakce

Česká republika a dalších 13 zemí, včetně Německa či Francie, navrhují vznik společné vojenské síly rychlé reakce EU, která by zasahovala při vznikajících mezinárodních krizích. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného unijního činitele. Podobné návrhy na vytvoření společné unijní síly před zhruba 20 lety vyzněly naprázdno.

Eurozpravy.cz

Ministři obrany zemí bloku se podle Reuters budou myšlenkou zabývat ve čtvrtek na pravidelném setkání, jemuž bude předsedat šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Ten členské země unie kritizuje za neochotu intervenovat v zahraničí, zejména v hroutících se státech, jako je Libye. Českou republiku bude na čtvrtečním jednání zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar.

Návrh podle Reuters předpokládá vznik brigády o 5000 vojácích. Její součástí by mohly být i lodě a letouny. Brigáda by měla pomáhat zahraničním demokratickým vládám, které budou potřebovat naléhavou pomoc. Projekt podporují kromě Česka také Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Belgie, Kypr, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Nizozemsko a Lucembursko.

O vytvoření společné evropské ozbrojené síly se poprvé diskutovalo už v roce 1999. V roce 2007 EU vytvořila systém bojových skupin o 1500 vojácích, kteří měli být připraveni zasáhnout v případě krizí. Tyto bojové skupiny ale nikdy nebyly nasazeny. Nyní by mohly vytvořit základ pro takzvanou First Entry Force (Síla prvního nástupu), která má být součástí snah EU o posílení obranných kapacit.

Od tohoto roku má EU společný rozpočet na rozvoj výzbroje, připravuje vojenskou doktrínu pro rok 2022 a loni poprvé podrobně popsala své slabiny ve vojenské oblasti.

"Borrell vždy říkal, že EU se musí naučit jazyk síly," řekl zdroj, na který se odvolává Reuters. Agentura připomíná, že EU se sice může pochlubit hospodářskou "měkkou" silou a uplatňuje svůj vliv prostřednictvím obchodu a pomoci, ale její vojenská přítomnost ve světě je omezená.

Ve vojenské oblasti se EU tradičně spoléhá na NATO v čele s USA, ale poslední američtí prezidenti, a zejména Donald Trump, po unii požadovali, aby učinila více pro svou vlastní bezpečnost, hlavně na svých hranicích. Myšlenka posílení společné evropské obrany nabyla na naléhavosti také po odchodu Británie z EU. Britské vlády přitom na nápady posilování společné obrany nebo dokonce vytvoření společné unijní armády nahlížely se skepsí a nevolí.

Témata: EZ

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Související:

Právě se děje