Čtvrt milionu evropských občanů nemůže kvůli koronaviru domů, EU jim pomůže

Přibližně čtvrt milionu občanů Evropské unie se dosud marně snaží dostat domů z mimoevropských zemí, jejich návrat se EU bude snažit co nejdříve zařídit. Prohlásil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po dnešní videokonferenci ministrů zahraničí. Zástupci vlád se podle něho shodli na tom, že by EU měla v boji proti koronaviru pomáhat zranitelným třetím zemím, zejména v Africe.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Země EU v posledních týdnech začaly spolupracovat na přepravě svých občanů z mnohdy velmi vzdálených míst. Prostřednictvím unijního systému civilní ochrany bylo organizováno a spolufinancováno na pět desítek letů, které zajistily návrat do jejich zemí více než deseti tisícovkám lidí. Další desetitisíce zamířily domů za asistence unijních ambasád například prostřednictvím charterových letů.

"Pokračujeme v našich snahách, abychom nabídli možnost návratu těmto zhruba 250.000 lidem, kteří o to žádají," řekl dnes novinářům Borrell, podle něhož je organizace cest stále složitější. Většina aerolinek totiž ruší stále větší množství letů a mimoevropské státy zavádějí kvůli koronaviru nová opatření omezující pohyb lidí.

EU se snaží mimo jiné koordinovat konzulární spolupráci, díky které v mnoha případech umožní třetí země návraty občanů několika unijních států jedním letadlem, k čemuž jinak nejsou svolné.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka se do této spolupráce evropských států aktivně zapojuje i Praha. "Česká republika pomohla při repatriaci více než šesti set občanů EU a dalších padesáti občanů třetích zemí. Stejně tak využívají možnosti repatriace letadly ostatních členských zemí EU i čeští občané," uvedl po jednání Petříček. Ve světě podle něho zbývá přibližně 2500 Čechů usilujících o návrat a Česko se chystá do Velikonoc organizovat například lety do Austrálie, na Nový Zéland, na Srí Lanku, do Nepálu a do Indonésie.

Ministři dnes jednali i o tom, jak pomoci proti šíření koronaviru zemím, jejichž zdravotnictví má do kvality toho evropského daleko.

"Pokud nevyřešíme problém této pandemie v Africe, nebude vyřešen ani v Evropě," konstatoval po videokonferenci Borrell. Konkrétní podobu možné pomoci dnes ministři neprobírali, věnovat se jí podle šéfa unijní diplomacie budou příští týden ministři odpovědní za rozvojovou pomoc.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy