Čtyři roky od ničivého zemětřesení ve střední Itálii, škody jsou patrné dodnes

Itálie si dnes připomíná čtyři roky od ničivého zemětřesení, které si ve střední části země vyžádalo 299 obětí. Do nejhůře postiženého města Amatrice zavítal italský premiér Giuseppe Conte, informoval server listu Corriere della Sera. Prezident Sergio Mattarella uznal, že navzdory slibům se zatím postiženou oblast nepodařilo zcela obnovit. Překážkou je podle něj i byrokracie.

Itálie si dnes připomíná čtyři roky od ničivého zemětřesení
doporučujeme

Přesně v 03:36 SELČ, kdy v roce 2016 zemětřesení udeřilo, se dnes v Amatrice rozezněly zvony. Odbily za všech 249 obětí, které si zemětřesení ve městě vyžádalo. Pozůstalí přitom předčítali jejich jména. V minulých letech se konal i noční průvod se svíčkami a pochodněmi, který ale kvůli epidemii covidu-19 letos organizátoři zrušili.

zdroj: YouTube

Pietní akce se zúčastnil také italský premiér Giuseppe Conte. Přítomným slíbil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby se urychlila obnova města. Podle italských médií se ani čtyři roky po katastrofě nepodařilo odstranit všechny škody způsobené otřesy, které dosáhly síly šesti stupňů.

"Navzdory velkému úsilí se rekonstrukci zničených obcí nepodařilo dokončit," přiznal v dopise také italský prezident Mattarella. Překážky, se kterými se musí lidé při obnově potýkat, jsou podle něj i byrokratické. Vládu proto vyzval k větší pomoci postiženým.

Podle listu La Repubblica se podařilo za čtyři roky dokončit jen osm procent veřejných projektů, které se týkají obnovy škol, nemocnic či policejních stanic. "Dosud bylo dokončeno jen 186 veřejných projektů z celkového počtu 2347 plánovaných," uvedl list. Soukromé projekty jsou na tom podle něj mnohem lépe.

V roce 2016 střední Itálii postihla série zemětřesení, po kterých se bez střechy nad hlavou ocitlo kolem 40.000 lidí. Způsobené škody se odhadují na 23 miliard eur (přes 600 miliard Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová nechce zavírat ekonomiku, omezí se ale oslavy

29.09.2020 17:56 Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 17:07 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Podezřelý z útoku v Paříži použil falešnou identitu, zneužíval sociální…

29.09.2020 16:51 Podezřelý ze spáchání pátečního útoku před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo…

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 16:39 Aktualizováno Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama