Čtyři roky od ničivého zemětřesení ve střední Itálii, škody jsou patrné dodnes

Itálie si dnes připomíná čtyři roky od ničivého zemětřesení, které si ve střední části země vyžádalo 299 obětí. Do nejhůře postiženého města Amatrice zavítal italský premiér Giuseppe Conte, informoval server listu Corriere della Sera. Prezident Sergio Mattarella uznal, že navzdory slibům se zatím postiženou oblast nepodařilo zcela obnovit. Překážkou je podle něj i byrokracie.

Itálie si dnes připomíná čtyři roky od ničivého zemětřesení
doporučujeme

Přesně v 03:36 SELČ, kdy v roce 2016 zemětřesení udeřilo, se dnes v Amatrice rozezněly zvony. Odbily za všech 249 obětí, které si zemětřesení ve městě vyžádalo. Pozůstalí přitom předčítali jejich jména. V minulých letech se konal i noční průvod se svíčkami a pochodněmi, který ale kvůli epidemii covidu-19 letos organizátoři zrušili.

zdroj: YouTube

Pietní akce se zúčastnil také italský premiér Giuseppe Conte. Přítomným slíbil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby se urychlila obnova města. Podle italských médií se ani čtyři roky po katastrofě nepodařilo odstranit všechny škody způsobené otřesy, které dosáhly síly šesti stupňů.

"Navzdory velkému úsilí se rekonstrukci zničených obcí nepodařilo dokončit," přiznal v dopise také italský prezident Mattarella. Překážky, se kterými se musí lidé při obnově potýkat, jsou podle něj i byrokratické. Vládu proto vyzval k větší pomoci postiženým.

Podle listu La Repubblica se podařilo za čtyři roky dokončit jen osm procent veřejných projektů, které se týkají obnovy škol, nemocnic či policejních stanic. "Dosud bylo dokončeno jen 186 veřejných projektů z celkového počtu 2347 plánovaných," uvedl list. Soukromé projekty jsou na tom podle něj mnohem lépe.

V roce 2016 střední Itálii postihla série zemětřesení, po kterých se bez střechy nad hlavou ocitlo kolem 40.000 lidí. Způsobené škody se odhadují na 23 miliard eur (přes 600 miliard Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Leyenová řekla, že nedovolí, aby se aféra z Turecka opakovala

12.04.2021 21:50 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes poprvé od společné schůzky s tureckým…

Uzávěra ve Vídni a na východě Rakouska se prodlouží o dva týdny

12.04.2021 21:35 Mimořádná koronavirová uzávěra v rakouské metropoli Vídni a spolkové zemi Dolní Rakousy se…

Střelba před pařížskou nemocnicí má jednu oběť, pachatel ujel

12.04.2021 20:50 Aktualizováno Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v pařížském 16. obvodu jeden člověk zemřel a jeden je těžce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama