Čtyři roky ve spárech islamistů. Osvobozená Francouzka přiletěla z Mali, čekal ji Macron

Po téměř čtyřech letech od únosu islamistickými radikály se francouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová vrátila z Mali do Francie. Na letišti ji uvítal prezident Emmanuel Macron a její rodina. Pétroninovou propustili společně s maliským opozičním politikem a dvěma Italy v úterý. O návratu poslední francouzské rukojmí na světě informovala dnes agentura AFP.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Letadlo přistálo na základně Villacoublay na jihu Paříže ve 12:45. Pétroninová vystoupila s bílým šátkem na hlavě a v roušce. Během letu ji doprovázel její syn, lékař a diplomati. Po příletu pětasedmdesátiletá humanitární pracovnice krátce mluvila s prezidentem Macronem. Dojatě se vítala se svou rodinou, včetně tří vnoučat. Ještě na letišti se setkala také s ministrem zahraničních věcí Jeanem-Yvesem Le Drianem.

"Její propuštění nám přineslo velkou úlevu. Děkuji maliským úřadům. Boj proti terorismu v Sahelu pokračuje," reagoval ve čtvrtek večer na twitteru prezident Macron.

Pétroninovou ozbrojenci unesli 24. prosince 2016 v Gau na severu Mali, kde žila několik let a vedla tam organizaci, jež pomáhala dětem. V roce 2018 se objevila na videu a žádala o pomoc prezidenta Emmanuela Macrona. O osvobození všech čtyř zadržovaných francouzská vláda informovala v úterý.

Před týdnem propustila maliská vláda 180 islamistických radikálů. Časová souhra obou propuštění vyvolala domněnku o možné výměně vězňů. V zemi v srpnu proběhl vojenský puč.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku poprvé zemřelo více lidí, než se narodilo

09.03.2021 11:07 Na Slovensku loni poprvé od roku 2003 zemřelo více lidí, než se narodilo. Počet úmrtí, který byl…

Belgická policie podniká masivní zátah proti organizovanému zločinu, v…

09.03.2021 09:46 Policie od dnešního rána provádí masivní zátah proti organizovanému zločinu na území celé Belgie,…

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí, v Česku…

09.03.2021 09:06 Aktualizováno Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama