Čtyři roky ve spárech islamistů. Osvobozená Francouzka přiletěla z Mali, čekal ji Macron

Po téměř čtyřech letech od únosu islamistickými radikály se francouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová vrátila z Mali do Francie. Na letišti ji uvítal prezident Emmanuel Macron a její rodina. Pétroninovou propustili společně s maliským opozičním politikem a dvěma Italy v úterý. O návratu poslední francouzské rukojmí na světě informovala dnes agentura AFP.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Letadlo přistálo na základně Villacoublay na jihu Paříže ve 12:45. Pétroninová vystoupila s bílým šátkem na hlavě a v roušce. Během letu ji doprovázel její syn, lékař a diplomati. Po příletu pětasedmdesátiletá humanitární pracovnice krátce mluvila s prezidentem Macronem. Dojatě se vítala se svou rodinou, včetně tří vnoučat. Ještě na letišti se setkala také s ministrem zahraničních věcí Jeanem-Yvesem Le Drianem.

"Její propuštění nám přineslo velkou úlevu. Děkuji maliským úřadům. Boj proti terorismu v Sahelu pokračuje," reagoval ve čtvrtek večer na twitteru prezident Macron.

Pétroninovou ozbrojenci unesli 24. prosince 2016 v Gau na severu Mali, kde žila několik let a vedla tam organizaci, jež pomáhala dětem. V roce 2018 se objevila na videu a žádala o pomoc prezidenta Emmanuela Macrona. O osvobození všech čtyř zadržovaných francouzská vláda informovala v úterý.

Před týdnem propustila maliská vláda 180 islamistických radikálů. Časová souhra obou propuštění vyvolala domněnku o možné výměně vězňů. V zemi v srpnu proběhl vojenský puč.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou…

21.10.2020 14:40 Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil…

Slovinsko a Chorvatsko se potýkají s covidem: Nakažených přibývá, platí…

21.10.2020 14:38 Slovinské a chorvatské úřady dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky počtů nakažených koronavirem od…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 13:51 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 13:22 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama