Další dvě unijní země přijaly nezletilé migranty z Řecka

Členské země Evropské unie přijmou v následujících několika měsících stovky nezletilých migrantů, kteří nyní pobývají v Řecku. Informovala o tom dnes Evropská komise. Dnes a v úterý vyrazilo z řeckých zařízení pro uprchlíky 49 dětí a mladistvých do Finska a Portugalska.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Na systému dobrovolného přebírání dětských uprchlíků z Řecka se letos v březnu dohodla menší část členských zemí bloku. Většina unijních států včetně Česka se ale do žádného systému přebírání uprchlíků zapojit nechce.

Programu se nakonec účastní jedenáct zemí (Belgie, Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Finsko, Německo, Irsko, Portugalsko, Lucembursko, Litva a Slovinsko) a také Norsko, které není členem EU.

Prvních dvanáct dětí už v dubnu dorazilo do Lucemburska. Nynějším převozem 49 dětí do Finska a Portugalska začala podle Evropské komise hlavní fáze projektu. Ještě v červenci by měla osmnáct dětí přijmout Belgie, padesát Francie, čtyři Slovinsko a dvě Litva.

Německo do konce měsíce přijme 106 nezletilých i jejich rodinných příslušníků. Celkem z uprchlických táborů na ostrovech v Egejském moři hodlá Berlín v rámci systému přijmout 920 uprchlíků.

Unijní země a Norsko chtějí z Řecka převézt na své území celkem asi dva tisíce migrantů, většinou mladších osmnácti let. Primárně je program zaměřený na děti bez doprovodu dospělého. Dostaly se do něj ale i děti s vážnými zdravotními problémy a jejich nejbližší příbuzní.

Řecké uprchlické tábory jsou přeplněné. Podle odhadů nevládních organizací žilo na počátku roku v zařízeních na ostrovech v Egejském moři přes 40.000 lidí, ačkoli jejich kapacita měla původně být několikanásobně menší.

Podle agentury DPA se nicméně situace v táborech na ostrovech Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos od té doby trochu zlepšila. Aténská vláda totiž nechala od počátku roku na pevninu převézt 17.000 migrantů. V ostrovních táborech, které mají kapacitu pro 8000 migrantů, ale stále zůstává přes 32.000 lidí.

Podle Evropské komise je nyní v Řecku asi 4800 nezletilých migrantů, kteří přišli do země bez doprovodu. Zhruba 70 procentům z nich je mezi 16 a 18 lety. Z devadesáti procent se jedná o chlapce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

05.08.2020 19:06 Kanárské ostrovy jsou ode dneška prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama