Další oběť koronaviru? Maďarská demokracie, obává se odborník

NÁZOR - Covid-19 si chystá vzít další oběť, varuje Dalibor Roháč v komentáři pro server Washington Post. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že touto obětí bude maďarská demokracie.

Bezprecedentní krok

Maďarský parlament má schválit nový zákon, který poskytne kabinetu premiéra Viktora Orbána právní mandát k vládnutí pomocí dekretů, a to bez časového omezení a bez dohledu zákonodárců, poukazuje Roháč. Připomíná, že vláda původně chtěla prosadit legislativu velmi rychle, již 24. března, ale postrádala potřebnou nadpoloviční většinu, aby proces urychlila.

Vládní strana Fidesz nicméně má dostatek hlasů, aby během nadcházejících dnů prosadila zákon standardní cestou, upozorňuje odborník. Drzost, s jakou Orbán uchopil moc, podle něj nemá v moderních evropské historii obdoby.

Nejen Maďarsko, ale i další evropské země vyhlašují nouzový stav a přijímají drakonická opatření, například zastavení letecké dopravy, uzavírání hranice, omezování osobní svobody či znárodňování některých sektorů ekonomiky, přiznává expert. Dodává, že evropské vlády sice potřebují volné ruce, aby mohly bezprostředně reagovat na smrtící pandemii, ale pravomoci, které získávají, jsou posuzovány parlamenty a mají zůstat v platnosti jen po omezenou dobu.

"Podobně maďarská ústava umožňuje vládě udržovat nouzový stav - platný od 11. března - je po úvodní dobu 15 dnů, po které musí požádat o souhlas parlament," pokračuje Roháč. Vysvětluje, že místo požádání parlamentu o prodloužení nouzového stavu na konkrétní dobu, po jejímž uplynutí by situaci v závislosti na potřebě opět posoudili zákonodárci, má nový maďarský zákon umožnit, aby nouzový stav platil tak dlouho, jak vláda uzná za vhodné.  

Během této doby bude pozastavena role parlamentu a vláda bude moci vládnout pomocí dekretů, nebude možné pořádat předčasné volby ani referenda a rozhodovací procedury ústavního soudu bude moci měnit jeho předseda, nastiňuje politický ekonom. Dodává, že navržená legislativa také definuje dva nové trestné činy.

Prvním z nich je porušování karantény, za které hrozí až 5 let vězení a 8 let v případě, že v jeho důsledku někdo zemře, uvádí Roháč. Za ještě problematičtější ale považuje možnost trestat až tříletým vězením šíření "nepravd" či "pokroucených skutečností" o nouzovém stavu způsobem, který může vyburcovat či ovlivnit "velkou skupinu lidí".

Na základně této legislativy vládní média již ostatně volají po stíhání opozičních politiků, kteří se provinili pouze tím, že upozorňují na nedostatečnou připravenost maďarského zdravotnictví na epidemii, konstatuje odborník. Nabádá, že namístě je důkladné zvážení, zda má Orbán dostat takto bezmeznou důvěru.

Hrozí diktatura

Orbánovo dlouholeté premiérství se vyznačuje vytrvalým útokem na vše, co omezuje jeho moc, ať už jde o soudy, občanskou společnost či média, varuje politický ekonom. Připomíná, že předchozí maďarské příklony k autoritářství byly maskovány jako nezbytná reakce na vnější hrozby - zájmy zahraničních korporací během finanční krize, "kosmopolitní elity" během uprchlické krize či filantropa Geoge Sorose, kdykoliv si to situace žádá.  

Věrný své minulosti, Orbán neváhal spojit virus s migrací, poukazuje Roháč. "Bojujeme válku na dvou frontách. První fronta se jmenuje migrace a další patří koronaviru. Existuje logické spojení mezi nimi, jelikož obojí se šíří pohybem," cituje premiérova slova.     

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je pravda, že prvním pacientem s covid-19 v Maďarsku by zřejmě íránský student, přiznává expert. Dodává, že vláda reagovala zákazem cest do Íránu a dalších zemí a vyhostila 15 íránských studentů.

Zhruba 2,5 tisíce íránských studentů v Maďarsku ale není výsledkem nekontrolované migrace organizované Bruselem, ale ve skutečnosti pramení ze záměrných Orbánových politických kroků, především postupného posilování vztahů Budapešti s Íránem a Sýrií, který se projevuje mimo jiné ve shovívaném přístupu maďarských úřadů k žádostem bohatých Syřanů o povolení k pobytu v zemi, podotýká Roháč.

Nový maďarský zákon na ochranu před koronavirem ukazuje, že Orbán si nenechá ujít závažnou krizi coby příležitost k zajištění si doživotního premiérského křesla, obává se odborník. Konstatuje, že nyní jen máloco naznačuje, že jeho sázka nevyjde, jelikož kombinace národovectví a strachu ze smrtelné a neviditelné hrozby vytváří politicky účinnou směs.

"Pokud nepřijde silný tlak z Bruselu a Washingtonu - které pochopitelně zaměstnávají naléhavější záležitosti - Maďarsko je odsouzeno, aby ze současné krize vyšlo jako celková diktatura," uzavírá Roháč.    

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán demokracie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy