Dánka, která zemřela po očkování, měla podivné příznaky. Spojitost s vakcínou se ale neprokázala

Pacientka, která krátce po očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca zemřela na následky krevních sraženin, měla "velmi neobvyklé" příznaky, uvedla podle Reuters v neděli večer Dánská agentura pro léčivé přípravky. U šedesátileté ženy bylo zjištěno snížené množství krevních destiček, krevní sraženiny ve velkých i malých cévách a krvácení.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Agentura upozornila, že několik podobných případů bylo zaznamenáno i v dalších evropských zemích. Čtvrtá nejlidnatější země světa Indonésie se dnes zařadila ke státům, které přerušily očkování vakcínou vyvinutou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Dánsko očkování vakcínou AstraZeneca pozastavilo již minulý týden a postupně se k němu přidaly i další země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a v neděli Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od britsko-švédské firmy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Itálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

Firma AstraZeneca nicméně v neděli oznámila, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu-19 a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Vakcíny se zastala i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO).

Norsko minulý týden oznámilo, že v zemi byli krátce po očkování hospitalizováni ve vážném stavu tři zdravotníci s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček. Podle norského listu Aftenposten jsou všichni postižení poměrně mladí a není známo, že by trpěli nějakou vážnou chorobou. Jedná se o muže i ženy z různých zdravotnických zařízení.

Rakousko předtím uvedlo, že jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá se ocitla ve vážném stavu s plicní embolií.

Thajsko, které minulý týden rovněž preventivně pozastavilo očkování vakcínou AstraZeneca, dnes oznámilo, že v úterý očkovací kampaň obnoví. Jako první vakcínu dostanou premiér Prajutch Čan-Oča a ministři jeho vlády, napsala agentura Reuters.

Naopak Indonésie dnes oznámila, že očkování zmíněnou vakcínou preventivně přeruší. Země, která má více než 270 milionů obyvatel, obdržela 1,1 milionu dávek vakcíny AstraZeneca v rámci mezinárodního programu COVAX, který má zajistit přístup k očkování proti covidu obyvatelům většiny států světa, a během příštích dvou měsíců má dostat dalších asi deset milionů dávek. Indonésie zahájila očkování v lednu a do roka chce naočkovat 181,5 milionu lidí. V tuto chvíli je ale odkázána na jedinou vakcínu schválenou v zemi - tu od čínské firmy Sinovac.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama