Dánové si mohou zalyžovat doma, na spalovně odpadu v Kodani

Dánové napříště už nemusí na lyže cestovat do Norska nebo Švédska. Přímo v Kodani, hlavním městě téměř zcela ploché země, se dnes otvírá lyžařský svah zbudovaný na střeše obří spalovny odpadu. Lyžovat se tu bude i bez sněhu na umělém povrchu. Zelené plastové rohože už jsou položeny, hlásí agentura DPA.

Přidejte svůj názor

Lyžování
doporučujeme

Sjezdovka se otvírá po několikaměsíčním zpoždění na šikmé střeše spalovny odpadu Amager Bakke. Kodaňský starosta Frank Jensen oznámil, že jako první se po 450 metrů dlouhém svahu dnes odpoledne svezou profesionálové z dánského národního lyžařského týmu společně s architekty. Poté přijdou na řadu další milovníci zimních sportů. "Je to jakési předání ze strany oficiálních míst obyvatelům Kodaně," řekla Cecilie Nielsenová z provozovatelské firmy CopenHill.

zdroj: YouTube

Původně měl být neobvyklý projekt slavnostně otevřen už loni v prosinci. Znemožnilo to mimo jiné nepříznivé počasí, kvůli němuž se zdržela instalace rohoží. Autoři projektu si však museli také sehnat mnoho povolení, protože běžně není možné, aby se lidé zdržovali na střeše spalovny. "Museli jsme zajistit, aby na zařízení byla stoprocentní bezpečnost," říká Nielsenová.

Dánsko je plochá země. Nejvyšším vrcholem je 170 metrů vysoký Möllehöj ve východním Jutsku. Přesto je v zemi podle Nielsenové na 600.000 lyžařů. Ti ale za svým oblíbeným sportem museli dosud cestovat do Norska, Švédska nebo do Alp. Projekt CopenHill jim má poskytnout alternativu.

Pětaosmdesát metrů vysoká spalovna zároveň dodává elektřinu a teplo pro zhruba 150.000 domácností. Proto se také nachází blízko centra města a mnoho turistů ji pravděpodobně zachytí i na svých fotografiích se sochou Malé mořské víly, která je symbolem Kodaně.

Spalovna má v budoucnu nabízet i další možnosti trávení volného času. Například na jaře tu má přibýt lezecká stěna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Brexit opět odložen? Johnson u poslanců pohořel, přijetí zákona se posouvá

22.10.2019 23:07 Britský premiér Boris Johnson dnes pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě.…

Evropské země se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely

22.10.2019 22:09 Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je…

Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

22.10.2019 20:14 Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama