Dánové si mohou zalyžovat doma, na spalovně odpadu v Kodani

Dánové napříště už nemusí na lyže cestovat do Norska nebo Švédska. Přímo v Kodani, hlavním městě téměř zcela ploché země, se dnes otvírá lyžařský svah zbudovaný na střeše obří spalovny odpadu. Lyžovat se tu bude i bez sněhu na umělém povrchu. Zelené plastové rohože už jsou položeny, hlásí agentura DPA.

Lyžování
doporučujeme

Sjezdovka se otvírá po několikaměsíčním zpoždění na šikmé střeše spalovny odpadu Amager Bakke. Kodaňský starosta Frank Jensen oznámil, že jako první se po 450 metrů dlouhém svahu dnes odpoledne svezou profesionálové z dánského národního lyžařského týmu společně s architekty. Poté přijdou na řadu další milovníci zimních sportů. "Je to jakési předání ze strany oficiálních míst obyvatelům Kodaně," řekla Cecilie Nielsenová z provozovatelské firmy CopenHill.

zdroj: YouTube

Původně měl být neobvyklý projekt slavnostně otevřen už loni v prosinci. Znemožnilo to mimo jiné nepříznivé počasí, kvůli němuž se zdržela instalace rohoží. Autoři projektu si však museli také sehnat mnoho povolení, protože běžně není možné, aby se lidé zdržovali na střeše spalovny. "Museli jsme zajistit, aby na zařízení byla stoprocentní bezpečnost," říká Nielsenová.

Dánsko je plochá země. Nejvyšším vrcholem je 170 metrů vysoký Möllehöj ve východním Jutsku. Přesto je v zemi podle Nielsenové na 600.000 lyžařů. Ti ale za svým oblíbeným sportem museli dosud cestovat do Norska, Švédska nebo do Alp. Projekt CopenHill jim má poskytnout alternativu.

Pětaosmdesát metrů vysoká spalovna zároveň dodává elektřinu a teplo pro zhruba 150.000 domácností. Proto se také nachází blízko centra města a mnoho turistů ji pravděpodobně zachytí i na svých fotografiích se sochou Malé mořské víly, která je symbolem Kodaně.

Spalovna má v budoucnu nabízet i další možnosti trávení volného času. Například na jaře tu má přibýt lezecká stěna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama