Dánské tajné služby pomáhaly USA špehovat Merkelovou a další politiky

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) v letech 2012 až 2014 podle dánské rozhlasové stanice Danmarks Radio (DR) využila spolupráci s dánskou zahraniční rozvědkou ke špehování vysoce postavených politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Závěr je podle DR výsledkem vnitřního šetření Dánské obranné zpravodajské služby. DR se odvolává na devět nejmenovaných zdrojů, které mají informace o vyšetřování.

Eurozpravy.cz

NSA podle zprávy dánského rozhlasu pomocí dánských tajných služeb shromažďovala informace o politicích v Německu, Francii, Švédsku a Norsku. Předmětem amerického zájmu podle zprávy byli kromě Merkelové například tehdejší šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier či lídr opozice Peer Steinbrück. Mluvčí Merkelové podle agentury Reuters uvedl, že se o zprávě dozvěděl z médií a odmítl poskytnout další komentář.

Podobné nařčení se objevilo také v roce 2013, kdy někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Monitorování se týkalo desítek milionů Američanů i politiků jiných zemí, včetně Merkelové. Bílý dům tehdy obvinění zcela nepopřel, uvedl však, že telefon německé kancléřky nebyl a nebude odposloucháván.

Vnitřní vyšetřování Dánské obranné zpravodajské služby podle DR začalo v roce 2014. Důvodem měly být obavy vyvolané Snowdenovým odhalením ohledně operací NSA. Podle zprávy DR, o níž informuje několik evropských tiskových agentur, NSA získala přístup k textovým zprávám a telefonním hovorům několika prominentních činitelů tím, že se ve spolupráci s dánskou zahraniční rozvědkou napojila na dánské internetové kabely. Akce nazvaná "Operace Dunhammer" NSA podle DR umožnila shromažďovat data po vyhledání telefonních čísel politiků.

Na nejnovější zprávu dánské ministerstvo obrany ani zástupci rozvědky zatím nereagovali. Podobně na žádost o komentář nereagovala také NSA, zatímco kancelář ředitelky amerických tajných služeb (DNI) věc podle Reuters komentovat odmítla.

Snowden na twitteru po zveřejnění zprávy v neděli uvedl, že současný prezident Joe Biden, byl tehdy "do skandálu hluboce zapojen" a dodal, že by celá věc měla být plně odtajněna. Biden byl tehdy viceprezidentem.

Snowden je ve Spojených státech obviněn z krádeže vládního majetku, neoprávněného sdělování informací o obraně státu a z úmyslného sdělování tajných zpravodajských informací. Uchýlil se proto do ruského exilu. Předtím než zveřejnil informace o rozsahu americké špionáže, američtí zpravodajští činitelé trvali na tom, že NSA nikdy vědomě neshromažďovala data ze soukromých telefonních záznamů.

Evropské země požadují vyšetření zpráv o údajné špionáži NSA a Dánska

Francie, Švédsko a Norsko dnes vyzvaly k prošetření zprávy dánské rozhlasové stanice Danmarks Radio (DR), podle níž dánské tajné služby mezi roky 2012 a 2014 pomáhaly americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) špehovat přední evropské politiky.

Pokud by se obvinění ukázalo jako pravdivé, jednalo by se podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Clémenta Beauna o "extrémně závažnou" záležitost, jež by mohla mít i dopady na spolupráci Francie s Dánskem.

"Je to extrémně závažné, musíme ověřit, jestli se naši partneři z EU, Dánové, nedopustili nějakých pochybení nebo přešlapů ve spolupráci s americkými službami. A co se týče Američanů, zjistit (...), zda docházelo ke špehování politických činitelů," řekl Beaune televizní stanici France Info.

"Mezi spojenci musí panovat důvěra, nějaká minimální kooperace, takže tyto případné činy jsou vážné, musíme je ověřit a následně z nich vyvodit důsledky, co se týče kooperace," dodal s tím, že zatím neví, kteří Francouzi mohli být cílem případné špionáže.

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist řekl místní televizi SVT, že o kauze požaduje plné informace. Norský šéf obrany Frank Bakke-Jensen zase prohlásil, že vznesená obvinění bere vážně.

Ke kauze se vyjádřil rovněž bývalý šéf německých sociálních demokratů Peer Steinbrück, jež byl údajně jednou ze špehovaných osob. Televizi ARD řekl, že je podle něj "groteskní, aby spřátelená zpravodajská služba monitorovala (komunikaci) a špehovala vrcholné představitele". "Politicky to považuji za skandál," dodal.

DR s odkazem na devět zdrojů obeznámených se situaci uvedlo, že NSA špehovala čelné evropské představitele v období 2012-2014 s pomocí dánské tajné služby. NSA se údajně napojila na podmořské internetové kabely, jichž ústí v Dánsku celá řada, a vedou například ze Švédska, Norska, Německa, Nizozemska či Británie. NSA podle zprávy využila svůj speciální nástroj známý jako Xkeyscore, s jehož pomocí dokázala z kabelů filtrovat komunikaci vybraných činitelů podle jejich telefonního čísla.

NSA ani americká administrativa zatím obvinění nijak nekomentovaly, stejně jako dánská rozvědka. Dánská ministryně obrany Trine Bramsenová uvedla, že se nehodlá vyjadřovat ke spekulacím médií ohledně práce tajných služeb.

Témata: EZ

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Související:

Právě se děje