Dánsko dočasně odvolalo šéfa rozvědky, podle vlády zadržoval klíčové informace

Dánská vláda dočasně zbavila funkce šéfa vnější zpravodajské služby země poté, co nezávislý kontrolní orgán agenturu ostře kritizoval za svévolné zadržování informací a porušování dánských zákonů. Oznámila to dnes podle agentury AP dánská vláda.

Policie Dánsko (Foto: Heb)
doporučujeme

Podle kabinetu byl ředitel Dánské obranné zpravodajské služby (DDIS) Lars Findsen "prozatím uvolněn ze služby". Findsen v čele služby stál od roku 2015 a v letech 2002 až 2007 vedl také dánskou kontrarozvědku PET.

Kromě Findsena byli podle AP propuštěni ze služby další dva nejmenovaní vysoce postavení funkcionáři DDIS, která je odpovědná i za vojenské zpravodajství.

Dánský úřad pro dohled nad zpravodajskými službami uvedl, že DDIS "zadržovala klíčové a zásadní informace" a podávala "nesprávné informace o záležitostech" týkajících se její práce.

Úřad rovněž tvrdí, že DDIS iniciovala operace, které byly v rozporu s dánskými zákony, a získávala a sdílela "značné množství" informací o dánských občanech. Podrobnosti kontrolní orgán nesdělil.

"Je naprosto nezbytné, abychom měli důvěru, že naše zpravodajské služby konají v rámci svých pravomocí," řekla dnes dánská ministryně obrany Trine Bramsenová. Dodala, že nesmí vzniknout pochybnost o tom, zda zpravodajské služby "těsně spolupracují s kontrolními a dohledovými orgány".

Podle kontrolního orgánu i uvnitř agentury panovala "nepatřičná" kultura pokud jde o dodržování zákonů, když některé případy byly odkládány.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama